Jak zostać ministrantem, kto jest patronem ministrantów i jak jest ich herb

Ministrant służy podczas liturgii w kościele. Zajmuje się on wtedy różnymi zadaniami, między innymi może czytać Pismo święte, odpowiadać za świece, dzwonki lub kadzidła. Gdy chcesz dowiedzieć się więcej na temat ministrantów, zapraszamy do sprawdzenia najciekawszych informacji na ten temat!

Jak można zostać ministrantem?

Obecnie praktycznie każdy kościół w Polsce przyjmuje ministrantów. Aby zostać ministrantem, konieczna jest żarliwa wiara, a także dawanie przykładu własnym życiem, by dobrze spełniać swoją posługę.

Pierwszym krokiem, aby zostać ministrantem, będzie przede wszystkim udanie się na spotkanie w kościele. Dokładne informacje na temat takich spotkań dla kandydatów na ministrantów można znaleźć w gablotach kościołów oraz na ich stronach internetowych.

Następnie, zanim rozpocznie się służbę podczas liturgii, należy regularnie chodzić na spotkania dla kandydatów i pozyskać nową wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia posługi.

Czym zajmują się ministranci w kościele?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ministranci mają zróżnicowane role podczas liturgii. Zaliczane są do nich między innymi poniższe role:

  • ministrant świata
  • ministrant księgi
  • ministrant kadzidła
  • choralista
  • psałterzysta
  • ministrant słowa Bożego
  • ministrant krzyża

Kim jest patron ministrantów?

W Kościele Katolickim patroni odpowiadają za opiekę nad różnymi osobami. Własnego patrona mają również ministranci. Kim dokładnie jest patron ministrantów?

W przypadku ministrantów mowa nie o jednym, lecz o kilku patronach, a dokładnie jest ich aż pięciu. Zaliczani są do nich:

  1. św. Alojzy Gonzaga SJ
  2. św. Dominik Savio
  3. św. Jan Berchmans SJ
  4. św. Stanisław Kostka SJ
  5. św. Tarsycjusz

Najczęściej za patrona ministrantów uznawany jest św. Stanisław Kostka, który jest polskim świętym. Zginął on w młodym wieku, był jezuitą. Jest on również uznawany za patrona polskich dzieci i młodzieży oraz za patrona Polski.

Czy ministranci mają swój herb?

Tak, istnieje herb ministrantów, który jest uznawany za ich symbol. Można również spotkać się z nawą jak logo ministrantów.

Na herbie ministrantów można zobaczyć kilka elementów, a dokładnie są to Pismo święte, dzban, winogrona oraz kłosy zboża. Nad herbem widoczna jest litera M symbolizująca ministrantów, która otoczona jest promieniami.

Wobec tego każdy kandydat na ministranta powinien pamiętać o tym, że jest to rola, która wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy oraz umiejętności.