Pościel bawełniana czy pościel flanelowa – która jest wygodniejsza?

Bawełna i flanela to zdecydowanie najpopularniejsze materiały na pościel. Pozwalają na komfortowy sen i w przyjemny sposób otulają całe ciało. Występują w niezliczonych wzorach i kolorach, więc każdy może znaleźć idealny model dla siebie wykonany zarówno z bawełny, jak i flaneli. Który wariant jest wygodniejszy?

Pościel bawełniana – cechy charakterystyczne

Bawełna charakteryzuje się miękkością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu dobrze reguluje temperaturę i sprawia, że człowiek się nie przegrzewa. Jest odpowiednia dla alergików i cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Bawełna ma solidny splot i znosi nawet wysokie temperatury podczas prania.

Ogromną zaletą pościeli bawełnianej jest to, że można z niej korzystać podczas każdej pory roku. Wszystko dlatego, że tak dobrze przepuszcza powietrze i zapewnia termoregulację niezależnie od warunków otoczenia. Ponadto materiał ten skutecznie odprowadza wilgoć, więc nie trzeba martwić się o to, że w trakcie ciepłych nocy człowiek znacznie się spoci.

Czym cechuje się pościel flanelowa?

Pościel flanelowa to także pościel wykonana z bawełny, ale o innym splocie i gramaturze. Dzięki temu jest nieco bardziej puszysta i można dostrzec na niej delikatny meszek. To właśnie on sprawia, że jest tak miła w dotyku i idealnie sprawdza się podczas chłodniejszych miesięcy. Mimo że doskonale przepuszcza powietrze, to cechuje się też utrzymywaniem ciepła, co docenia się przede wszystkim zimą czy jesienią.

Plusem w przypadku pościeli flanelowej jest to, że się nie gniecie i zawsze wygląda dobrze. Podobnie jak pościel bawełniana, jest wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Mogłoby się wydawać, że pościel, która tak dobrze utrzymuje ciepło, będzie sztywna i gruba, ale wcale tak nie jest. Flanela bez trudu dopasowuje się do ciała i otula je w przyjemny sposób.

Pościel bawełniana czy flanelowa – którą wybrać?

Trudno odpowiedzieć na pytanie o to, która pościel jest wygodniejsza. Zarówno bawełna, jak i flanela, dobrze dopasowują się do ciała. Kluczową kwestię odgrywa ich struktura, która sprawia, że pościel bawełniana sprawdzi się przez cały rok, a flanela raczej podczas chłodniejszych miesięcy. Gdy na zewnątrz jest ciepło, pod flanelą może zrobić się naprawdę gorąco.

Najlepiej zaopatrzyć się w oba modele pościeli i dopasowywać je na bieżąco do swoich potrzeb. Zarówno pościel bawełnianą, jak i pościel flanelową można kupić w bardzo wielu wariantach kolorystycznych.