Wózki widłowe są pojazdami zasilanymi w różny sposób — gazem (LPG), olejem napędowym (Diesel) i prądem elektrycznym. Naturalnie, każdy z nich ma wady i zalety.

Przemysł motoryzacyjny obecnie skłania się bardziej ku samochodom elektrycznym. Jeśli natomiast chodzi o wózki widłowe, typ zasilania decyduje o ich możliwościach eksploatacyjnych.

Diesel, LPG czy elektryczny — jaki wózek widłowy wybrać?

Wózki widłowe Diesel — idealne do pracy na zewnątrz

Wózki widłowe zasilane olejem napędowym mają mocną budowę. Charakteryzuje je także duży udźwig. Jeśli zależy Ci na realizacji sporych projektów, zdecyduj się na tego typu widlaki.

Wózki widłowe Diesel są odporne na niemal każde warunki pogodowe, dlatego idealnie nadają się do prac na zewnątrz. Silnik tego typu wózków widłowych, mimo że wymaga częstych prac serwisowych (związanych z wymianą oleju), jest trwały.

Proces tankowania widlaka Diesel przebiega szybko, a napęd pozwala maszynie dłużej pracować (w porównaniu do wózków elektrycznych czy LPG). Wózek widłowy Diesel jest także bardzo wydajny — możesz nim przewozić nawet kilkutonowe ładunki.

Czy widlaki Diesel mają minusy? Oczywiście. Ze względu na dużą emisję CO2, nie są przeznaczone do pracy w pomieszczeniach. Ich kolejną wadą jest także to, że są dość głośne.

Wózki widłowe zasilane LPG

Niekwestionowaną zaletą wózków widłowych LPG jest ich cena. Są one tańsze od widlaków zasilanych olejem napędowym i elektrycznych. Pojazdy LPG nadają się zarówno do prac na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o pracę w magazynach, należy jednak pamiętać o tym, aby wyposażyć je w odpowiednie filtry. Koniecznością jest także wentylacja pomieszczenia.

Wózki widłowe LPG cechuje niższa emisyjność niż w przypadku widlaków z silnikiem wysokoprężnym. Tankowanie widlaka LPG jest niekłopotliwe — zajmuje najwyżej kilka minut. Minusem tych pojazdów są z kolei wysokie koszty paliwa. W dobie, kiedy gaz jest surowcem deficytowym, warto przemyśleć inwestycję w tego rodzaju maszyny.

Wózki widłowe elektryczne

Wózki widłowe elektryczne przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń. Kiedy ich używasz, uważaj, aby nie miały nadmiernej styczności z wilgocią, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich układ elektryczny.

Akumulatorowe widlaki pracują cicho. Tym, co je wyróżnia, jest kompaktowa budowa — są mniejsze od pojazdów konkurencyjnych. Świetnie nadają się do pracy nawet na małych przestrzeniach (można nimi bez problemu manewrować).

Łatwe w obsłudze i niekłopotliwe w konserwacji, wózki widłowe elektryczne są doskonałą opcją dla osób, które dopiero uczą się sterować maszyną.
Jednak i tego typu widlaki nie są pozbawione wad. Zamiast silnika mają akumulator, który dość długo się ładuje. Nie będą także dobrym wyborem w przypadku długotrwałych, intensywnych prac (ładowanie akumulatora może zająć kilka godzin).

Jaki wózek widłowy wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego widlaka, weź pod uwagę kilka czynników. Należą do nich:

  • miejsce pracy — wózki elektryczne zazwyczaj przystosowane są do pracy wewnątrz obiektów, jednak i tu istnieją pewne wyjątki; podobnie jest z wózkami spalinowymi, które lepiej sprawdzają się na zewnątrz; kiedy wybierasz widlaka, sprawdź, czy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska, a także czy poziom generowanego hałasu nie jest zbyt wysoki w przypadku pracy wewnątrz magazynu lub hali,
  • czas pracy — wózki widłowe spalinowe nie potrzebują przerw w pracy, natomiast wózki widłowe elektryczne mogą pracować maksymalnie 8 godzin (po tym czasie trzeba naładować akumulator),
  • rodzaj przewożonego towaru — w przypadku wózków elektrycznych możesz przewozić nawet materiały wybuchowe (pod warunkiem, że je odpowiednio zabezpieczysz), natomiast widlaki spalinowe nie powinny pracować w słabo wentylowanych pomieszczeniach; niewskazane jest także, aby miały kontakt z żywnością.

To, jakie wózki widłowe wybierzesz, zależy również od uprawnień Twoich operatorów (między innymi bierze się tu pod uwagę obecność silnika). Wózki widłowe elektryczne są tańsze w eksploatacji w porównaniu ze spalinowymi. Jednak czas ładowania akumulatora, jak już wspomniano, jest długi. Z kolei widlaki, które posiadają silnik, częściej ulegają awariom, co wpływa na koszty ich utrzymania.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://cswim.pl/975-wozki-widlowe