Czy warto samemu uczyć dziecko angielskiego?

Czy uważasz, że do pewnego etapu edukacji jesteś w stanie samodzielnie uczyć dziecko języka angielskiego? Szkoła językowa to coś, o czym chcesz myśleć dopiero w perspektywie e 5-6 klasy szkoły podstawowej? Oczywiście, wspólnie z dzieckiem możesz przemierzać ścieżkę odkrywania świata języka angielskiego, ale czy masz pewność, że będzie to skuteczna nauka? Postawmy więc pytanie, czy  warto samemu ćwiczyć z dzieckiem język obcy, czy lepiej robić to  z pomocą doświadczonego dydaktyka?

Nauka angielskiego w domu 

Dom w rozwoju dziecka odgrywa ogromną rolę. Jest to dla niego bezpieczna przystań, w której spokojnie może powtarzać wiedzę. W tak komfortowych warunkach nauka angielskiego powinna sprawnie zapadać w pamięć. Jednak, czy bez specjalistycznej wiedzy lektora jesteśmy w stanie nauczyć dziecko podstaw języka, unikając przy tym pomyłki? Ze względu na małe doświadczenie rodzica w nauczaniu, podczas lekcji istnieje ryzyko popełnienia błędu, który powielany, może w późniejszym etapie edukacji  stać się trudnością do skorygowania.

Wiedza doświadczonego lektora na wczesnym etapie edukacji dziecka to nieoceniona pomoc przy nauce angielskiego. Więc, czy nauczanie domowe ma sens? Szkoły dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym  bardzo często podkreślają, że postawa rodzica na tym etapie nauki ma ogromne znaczenie. Powtarzanie z dzieckiem zabaw i ćwiczeń językowych, które zostały stworzone przez doświadczonych lektorów, to świetny przykład nauczania domowego. Dlatego oprócz odpowiedniego sposobu na wspólne poszerzanie wiedzy, liczy się także dobór szkoły języka angielskiego, która zapewni nowoczesny program, z możliwością odtworzenia lekcji we własnym zakresie. Taką szkołą jest np.: Early Stage w Sosnowcu. Dzieci z miasta i okolic uczą się angielskiego poprzez ruch, muzykę czy malowanie: https://earlystage.pl/pl/szkola/sosnowiec

Jak inaczej nauczać dziecko angielskiego w domu, by nasze starania były efektywne? Rodzic ma ogromny wpływ na to, czy dom będzie stymulował dalszy rozwój kompetencji językowych dziecka. Obejrzyjcie wspólnie bajkę po angielsku,  nauczcie się jednej z rymowanek dostępnych w sieci, puścicie sobie angielską piosenkę. Te drobne gesty, czasami zwyczajne z pozoru zajęcia, na które nie poświęcicie pewnie więcej niż dwadzieścia kilka minut dziennie, mogą mieć ogromny wpływ na to, jak maluch będzie się językowo rozwijał. Nie oznacza to jednak, że cała nauka języka angielskiego powinna spoczywać na barkach rodzica.

Dlaczego warto uczyć dziecko angielskiego z lektorem?

Nowoczesne szkoły językowe to miejsca, które pokazują dzieciom naukę angielskiego od zupełnie innej strony. Uczą się bawić językiem, otwierać na korzystanie z niego, oswajają z błędami, ułatwiają radzenie sobie z potknięciami, pomagają piąć się do góry. Oczywiście, jeśli płynnie znasz język angielski, bez problemu będziesz w stanie uczyć swoje dziecko tego języka. Pytanie jednak, czy zrobisz to tak samo efektywnie, jak lektor. Nawet zakładając, że macie ten sam poziom znajomości języka obcego, lektor ma jeszcze jedną, dodatkową umiejętność. To on zna metody dydaktyczne dopasowane do etapu rozwoju, na którym jest dziecko: https://earlystage.pl/blog/2022/02/08/etapy-w-rozwoju-dziecka-od-niemowlaka-do-nastolatka/

To on wie również, jakie zajęcia się sprawdzają, które budują zaangażowanie. Lektor ma przygotowanie dydaktyczne, coraz częściej także nowoczesną wiedzę neurodydaktyczną, która pozwala mu uczyć w sposób atrakcyjny, efektywny, a przy tym wyjątkowo angażujący. Dlatego angielski dla dzieci w Sosnowcu ma tak wielu chętnych na zapisy w kolejnym roku szkolnym. Oczywiście Ty także możesz dziecko zaangażować, wykonać z nim ciekawe zadanie po angielsku, nauczyć się piosenki. Jeśli jednak nie masz przygotowania dydaktycznego, nie widzisz tej nauki jako bardzo szczególnego procesu, przez który dziecko umiejętnie trzeba prowadzić. Może więc lepiej wspierać, dopełniać, ale pałeczkę oddać innym? Ponadto nie można zapominać o tym, że kursy angielskiego dla dzieci to także szansa na pracę w grupie, a taka nauka (szczególnie dla małych dzieci) jest bardzo efektywna.