Generalny wykonawca budowlany dla inwestycji

Generalne wykonawstwo jest to kompleksowa usługa, pozwalająca zrealizować inwestycję budowlaną. Generalny wykonawca budowlany inwestycji to działa ze zlecenia inwestora, który potrzebuje wybudować jakiś obiekt np. budynek pod magazyny dla firmy, którą prowadzi. Prace wykonywane są na podstawie umowy, którą zawiera inwestor z generalnym wykonawcą. 

Generalny wykonawca budowlany 

Generalny wykonawca to firma działająca przy kompleksowej realizacji danej inwestycji w zakresie wszystkich prac budowlanych i montażowych wraz z dostarczeniem potrzebnych produktów i nadzorem nad pracownikami. Wszystkie aspekty przedsięwzięcia opisuje już wyżej wspomniana umowa pomiędzy inwestorem a generalnym inwestorem. Reguluje ona między innymi: wymagania inwestora, terminy realizacji zlecenia, rozwiązania techniczne oraz wynagrodzenie. 

Kim jest generalny wykonawca inwestycji

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert przedsiębiorstw zajmującym się generalnym wykonawstwem to ich doświadczenie. Czym więcej umów podpisała firma i czym więcej prac zrealizowała tym posiada więcej wiedzy na temat budownictwa. Warto również poczytać opinie, które zostawili po sobie poprzedni inwestorzy, zobaczyć, jak działa ten generalny wykonawca oraz jak ludzie oceniają współpracę z firmą, jej terminowość i dokładność. 

Drugą sprawą dotyczącą wyboru jak najlepszej firmy jest cena, którą proponuje firma za wykonanie inwestycji. Trzeba pamiętać, że w skład ceny wchodzą materiały budowlane, rozpisanie wszystkich planów i wynagrodzenie dla osób trzecich – czyli pracowników budowlanych, architektów, dostawców i innych specjalistów.  

Generalny wykonawca budowlany - jakie może mieć obowiązki

  • budowa skomplikowanych obiektów - system ten zazwyczaj nie sprawdza się przy powtarzalnych projektach, natomiast tutaj powinniśmy zrealizować inwestycję z generalnym wykonawcą. Trzeba pamiętać, że już na etapie projektu budynku, który chcemy wybudować jesteśmy w stanie stwierdzić, czy będzie on łatwy czy trudny do wybudowy.

  • duża skala budowy - przy dużej skali przedsięwzięcia, generalnemu wykonawcy koszty stałe powinny się odpowiednio rozłożyć w cenach jednostkowych za wykonanie poszczególnych zadań. Jest to również pomysł bezpieczniejszy do zrealizowania i gwarantujący przeważnie nieco lepszą jakość.

  • mała ilość czasu od strony inwestora - jeśli sami nie mamy zbytnio czasu i siły by zająć się takimi zadaniami naprawdę warto powierzyć to doświadczonej firmie zajmującej się właśnie generalnym wykonawstwem.

  • zabudowa wielorodzinna – jest to ciężka sprawa do załatwienia samodzielnie więc warto przychylić się do pomysłu współpracy z doświadczonym przedsiębiorstwem.

Generalne wykonawstwo

Jest to chyba najbardziej opłacalna część umowy z generalnym wykonawcą. Cena materiałów budowlanych w przypadku indywidualnej inwestycji jest znacznie wyższa - VAT na produkty budowlane w takim przypadku wynosi 23% co jest dużym procentem danej ceny. 

Zaś w przypadku kupna materiałów w trakcie trwania współpracy z przedsiębiorstwem zajmującym się generalnym wykonawstwem stawka podatku VAT wynosi nie 23%, a 8%. Jest to różnica 15%, czyli wszystkie produkty budowlane mamy tańsze o 15%. Wydaje się to nie dużo, ale przy dużych kwotach, które będziemy musieli włożyć w zakup materiałów, dzięki temu rabatowi uzbiera się dosyć duża suma pieniędzy.  

Generalny wykonawca a współpraca z podwykonawcami 

Jeśli sami podejmiemy decyzję o wybudowaniu, magazynu czy hali, nie zrobimy wszystkiego samemu. Korzystając z pomocy generalnego wykonawcy takiego jak na przykład www.azisbud.pl nie musimy zatrudnić wtedy całego zespołu, wszystkiego rozplanować, wytłumaczyć, zakupić materiały i wszystkiego samodzielnie pilnować. Zajmuje to bardzo dużo czasu oraz bardzo łatwo popełnić mały błąd, który może wyjść dopiero później w skutek czego, wiele rzeczy będzie musiało zostać poprawionych lub zrobionych od nowa. Taka sytuacja wiążę się z dodatkowymi kosztami, dodatkowym stresem i nerwami oraz z dużą ilością zmarnowanego czasu, który moglibyśmy poświęcić na coś innego. Dodatkowo praca i tak idzie stosunkowo wolno, jeśli co chwilę musimy wszystkiego doglądać. 

Generalne wykonawstwo budowlane, w umowie, ustala wszystkie wymogi, terminy do realizacji danych prac, zakup potrzebnych materiałów oraz posiada własne doświadczone zespoły, których my nie musimy pilnować, ponieważ robią to wyznaczone do tego zadania jednostki. Dzięki temu zyskujemy dużo więcej czasu dla siebie, a dzięki ciągłym konsultacjom z osobami doświadczonymi w tej branży możemy nanosić drobne poprawki, czy to w planie pracy czy w wykonanych już działaniach.  

Generalny wykonawca pomoże zaoszczędzić koszty

Sprawa kosztów materiałów potrzebnych do budowy obiektu, omówiona została w jednym z akapitów o materiałach budowlanych. Wyciągnąć więc można wniosek, że jest to jedna z rzeczy, za którą zapłacimy znacznie mniej niż podczas indywidualnej inwestycji. 

Kolejną kwestią jest zatrudnienie własnych zespołów. Powyżej omówione zostały problemy co do pilnowania tych działań, lecz dodatkowo opłacanie każdego pracownika jest dosyć dużym problemem. Musimy wtedy zapłacić każdemu - architektowi czy pracownikowi budowy. 

Zaś jeżeli postanowimy nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem zajmującym się generalnym budownictwem, płacimy za wszystkie wiarygodne usługi łącznie - i mniej niż w przypadku samodzielnej pracy. 

Czy są jakieś wady generalnego wykonawstwa hal przemysłowych?

  • ryzyko wstrzymania budowy - jeżeli relacja inwestora z generalnym wykonawcą mocno się pogorszy istnieje możliwość całkowitego wstrzymania budowy.

  • jakość wykonania z poszczególnych zakresów może się różnić - firma może specjalizować się w jednej dziedzinie, a w drugiej może być trochę mniej doświadczona.

  • konieczność zatrudnienia inspektora - każdej firmy budowlanej należy pilnować w mniejszym lub większym stopniu.