Gazony ogrodowe — czy dalej modne? Jak wykorzystać gazony w ogrodzie?

W sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych znaleźć można szereg artykułów dzięki, którym ogród może stać się piękniejszym miejscem. W ofercie znaleźć można nie tylko rośliny, ale donice, w których można je zasadzić oraz gazony. Czym są te ostatnie? Co je cechuje? Czy warto je zaaranżować? Co można w nich zasadzić?

Co to są gazony ogrodowe?

Przed laty mianem gazonu określany był trawnik, na którym zasadzono krzewy oraz kwiaty. Wraz z upływem czasu pojęcie to ewoluowało i dzisiaj nazywane są tak małe elementy architektury ogrodowej, które swoim wyglądem przypominają donicę. Takie też mają najczęstsze zastosowanie. Najczęściej wstępują w neutralnych barwach: miedziane, szare, grafitowe, jednak można je dowolnie malować. W przypadku betonowych wyrobów zastosowanie ma farba do betonu, z kolei do drewnianych – środek do drewna.

W sklepach znaleźć można kilka kształtów tych donic, do najbardziej popularnych zalicza się:

  • prostokątne,
  • okrągłe,
  • półokrągłe nazywane także księżycowymi,
  • kwadratowe,
  • trapezowe,
  • sześciokątne.

Dokładniej czym są gazony ogrodowe wyjaśnił autor artykułu na ToCzytam.pl, gdzie przedstawiono także ich alternatywne zastosowania, takie jak ogrodzenie, mur oporowy oraz wzmocnienie skarpy. Występują w wielu rozmiarach, dlatego istnieje możliwość dopasowania gazonów w takich sposób, aby jak najlepiej spełniły potrzeby kupującego oraz komponowały się z pozostałymi elementami architektury ogrodowej, która została zaaranżowana wcześniej.

Czy warto zaaranżować gazony w ogrodzie?

Gazony ogrodowe to wciąż modne rozwiązania, które mają szereg zwolenników. Ich popularność wynika jednak nie tylko z szerokich możliwości aranżacyjnych. Do zalet zaliczane są przede wszystkim stosunkowo nisko cena, nawet za gazon wysokiej jakości, oraz łatwa dostępność. Można kupić je zarówno w sklepach budowlanych, jak i ogrodniczych. Ponadto w wielu przypadkach jest to zakup na lata. Dobrze wykonane gazony będą odporne na uszkodzenia oraz wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Doskonale sprawdzają się ogrodów o każdym charakterze – zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych czy angielskich.

Co można zasadzić w gazonach ogrodowych?

Na samym początku warto zaznaczyć, ze rośliny w gazonach sadzi na etapie ich aranżowania w ogrodzie. Gdy prace te zostaną wykonane wcześniej, konieczne będzie przenoszenie stosunkowo ciężkich konstrukcji, co wymaga sporej ilości energii. Dno pojemnika pokrywa się żwirem, a następnie posypuje się ziemią. W gazonach posadzić można szereg roślin. Bardzo często wykorzystywane są one do iglaków oraz traw. Dobrze rosną w nich także lawenda oraz pelargonia. Wiele osób decyduje się na zaaranżowanie bluszczów oraz surfinii. Ponadto w gazonach doskonale prezentują się krzewy kwitnące, takie jak np. tawuła japońska, juka, czyściec wełnisty. Rośliny powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych, zarówno chłodu, ponieważ donice nie są chowane na zimę, jak i ciepła, ponieważ ich materiał łatwo ulega przegrzaniu w letnie dni. Gazony można ustawiać w dowolny sposób, zarówno na ziemi obok siebie, jak i jeden na drugim, by stworzyć wyrafinowane kompozycje.