oczyszczacz powietrza sharp d50 w sypialni źródło homespot.pl

Zima dobiega końca, dlatego w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się poprawy czystości powietrza. Czy oznacza to, że oczyszczacze powietrza przestaną być przydatne i można tymczasowo schować je do szafy? Niekoniecznie, ponieważ poza smogiem urządzenia te usuwają także inne zanieczyszczenia, które mogą być obecne w powietrzu przez cały rok.

Co usuwa oczyszczacz powietrza?

rankingu oczyszczaczy powietrza znajdują się urządzenia wyposażone w filtr HEPA i filtr węglowy. Oczyszczacz wykorzystujący takie technologie poza pyłami zawieszonymi oraz innymi zanieczyszczeniami, których źródłem są domowe piece i kotły grzewcze, usuwa jeszcze:

  • pyłki roślinne, kurz i jego roztocza, zarodniki pleśni oraz sierść zwierzęcą, czyli alergeny wziewne,
  • dym papierosowy,
  • zanieczyszczenia emitowane na skutek ruchu pojazdów silnikowych,
  • lotne związki organiczne.

Ponadto dzięki węglowi aktywnemu możliwa jest eliminacja brzydkich zapachów, które negatywnie wpływają na nasz komfort.

Oczyszczacz powietrza a alergia

Pierwszą grupą, która nie powinna rezygnować z używania oczyszczaczy powietrza wiosną, są alergicy. Oczyszczacz poprzez usuwanie alergenów bezpośrednio z powietrza może znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości uczuleniowych. Najlepszą propozycją dla alergika jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem i filtrem HEPA.

filtry do oczyszczacza powietrza sharp źródło homespot

 

Jak używać oczyszczacz powietrza przy alergii?

Skuteczność oczyszczacza powietrza w usuwaniu alergenów uzależniona jest od obecnych w nim technologii i wydajności, ale także od sposobu użytkowania urządzenia. Istnieje kilka zasad, o których musi pamiętać każdy alergik.

  • Urządzenie powinno być używane przez 24 godziny na dobę.
  • Oczyszczacze nie mają czujników alergenów, dlatego czasem wskazane jest ręczne zwiększenie prędkości filtracji. Należy to zrobić przede wszystkim po przewietrzeniu mieszkania, aby szybko usunąć alergeny, które dostały się do środka.
  • Trzeba pamiętać o wymianie filtra HEPA oraz regularnym oczyszczaniu filtra wstępnego.
  • Jeśli urządzenie ma jonizację, warto aby była ona włączona.
  • Należy postawić oczyszczacz w takim miejscu, żeby nic nie blokowało swobodnego przepływu powietrza wokół niego.

Oczyszczanie powietrza z dymu papierosowego. Czy to ma sens?

Oczyszczacz powietrza usunie tę część dymu papierosowego, która trafiła do powietrza. Nie zmniejszy natomiast szkodliwości czynnego palenia, gdyż toksyny zawarte w dymie trafiają też bezpośrednio do płuc palacza. Filtr węglowy i jonizator pomogą również wyeliminować nieprzyjemny zapach i zapobiec przesiąkaniu nim mebli i ubrań. Korzystanie z oczyszczacza ma zatem sens, ale nie aż taki, jak zaprzestanie palenia.

Zanieczyszczenia komunikacyjne. Smog obecny przez cały rok

W Polsce główną przyczyną smogu jest ogrzewanie domów węglem, ale pojazdy silnikowe także nie pozostają bez wpływu na jakość powietrza. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim mieszkańcy budynków zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic.

Badania przeprowadzone w Kanadzie wykazały bowiem związek pomiędzy odległością miejsca zamieszkania od takich dróg, a częstotliwością zapadania na chorobę Alzheimera. Inne analizy wskazują natomiast na wpływ zanieczyszczeń komunikacyjnych na rozwój intelektualny dzieci.

Lotne związki organiczne. Skąd się biorą i czy są szkodliwe?

Lotne związki organiczne (LZO) to grupa związków zawierających węgiel, które charakteryzują się łatwym przechodzeniem w postać gazu. Najpopularniejszym przedstawicielem tej grupy jest formaldehyd, który występuje niemal w każdym mieszkaniu. LZO znajdują się w:

  • chemii gospodarczej, np. płynach do szyb, proszkach do prania, preparatach do czyszczenia mebli,
  • kosmetykach, w tym w lakierach do włosów, perfumach, zmywaczach do paznokci,
  • produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli, a więc m.in. farbach, klejach do tapet, lakierach do drewna.

Znaczna część lotnych związków organicznych ma działanie rakotwórcze. Ponadto częsty kontakt z nimi może wywoływać inne choroby, np. schorzenia układu oddechowego. Warto zatem, aby oczyszczacz był włączony np. w czasie sprzątania i tuż po nim oraz po zakończonym remoncie.

Podsumowanie

Zakończenie sezonu grzewczego oznacza poprawę jakości powietrza, ale nie oznacza to, że wszędzie staje się ono naprawdę czyste. Ponadto niektóre czynności wykonywane w domu mogą doprowadzić do pojawienia się w powietrzu szkodliwych zanieczyszczeń. Przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu używania oczyszczacza wiosną warto zatem upewnić się, że nic nie przemawia za tym, aby korzystać z niego przez cały rok.