Laboratoria badawcze — jakie badania można w nich wykonać?

Jednostkami, w których przeprowadza się certyfikowane badania np. w celu sprawdzenia jakości żywności, opakowań spożywczych czy kosmetyków to laboratoria badawcze. Zakres analiz tych specjalistycznych jednostek zależy od profilu działań i jest znacznie szerszy. Czym konkretnie zajmuje się laboratorium badawcze i jakie wymagania musi spełniać, by badania były rzetelne?

Czym jest laboratorium badawcze?

Laboratoria badawcze to specjalistyczne jednostki, w których przeprowadza się szerokie spektrum badań oraz pomiarów. Nie każda jednostka może zostać uznana za placówkę tego typu. Aby uznać fachowość i profesjonalizm badań, laboratorium musi uzyskać uwierzytelnienie z ramienia Polskiego Centrum Akredytacji. Certyfikat taki świadczy o tym, że laboratorium badawcze i pracujący tam fachowcy posiadają najwyższe kompetencje, a przeprowadzane analizy można uznać za miarodajne i rzetelne. Dzięki temu zlecający badania mogą polegać na ich wynikach.

Badania żywności

Jednym z najczęściej eksplorowanych obszarów badań w tego typu jednostkach są szeroko pojęte badania żywności. Każdy produkt spożywczy musi przejść szereg analiz, zanim zostanie dopuszczony do obrotu i trafi do końcowego odbiorcy, jakim jest konsument. Producenci są zobligowani do przeprowadzania takich badań ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa produktów spożywczych.

Badania przeprowadzane na żywności dotyczą między innymi ich właściwości fizykochemicznych, organoleptycznych oraz mikrobiologicznych. Oznacza to, że laboratorium badawcze odpowiada za zbadanie smaku, zapachu i konsystencji produktów. Co więcej, badaniu podlega środowisko pracy, w którym żywność jest produkowana, przetwarzana i pakowana. Analizie poddaje się zasady higieny, czystość sprzętów, a nawet samego powietrza.

Badania kosmetyków

Zanim dany specyfik będzie mógł zostać uznany za bezpieczny w użytkowaniu, musi przejść badania, które mają na celu przede wszystkim analizę parametrów drażniących i alergizujących. Co więcej, podczas testów sprawdza się stabilność produktu, jego właściwości aplikacyjne. Przeprowadzane analizy mikrobiologiczne i fizykochemiczne mają też zweryfikować skuteczność działania produktu. Chodzi tutaj o porównanie faktycznego działania kosmetyku z tym, o czym zapewnia producent.

Co więcej, badaniu podlegają też opakowania, które mają zapewnić świeżość stabilność i właściwą konserwację produktu. Na każdym opakowaniu powinien się znaleźć również opis uwzględniający informacje o działaniu kosmetyku i jego składzie.

Badania czynników środowiskowych i pomiary przemysłowe

Ciekawym obszarem badawczym są pomiary, które pełnią często funkcje użytkowe w przemyśle. Analizie podlegają parametry takie jak ciśnienie, hałas, naprężenie czy siła. W wyspecjalizowanych jednostkach pod okiem ekspertów technicznych wykonuje się również badania różnego rodzaju maszyn. Co więcej, laboratorium badawcze może przeprowadzać pomiary czystości powietrza, ilości zanieczyszczeń oraz jakości wody. Badania te odnoszą się do analiz czynników środowiskowych.