Oświetlenie w domu spełnia kilka funkcji, przede wszystkim praktyczną i estetyczną. Może także wpływać wizualnie na odbiór całego pomieszczenia. Jest również istotne dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego ważny jest dobór lamp poszczególnego rodzaju.
Oświetlenie ogólne
Oświetlenie ogólne ma zastępować naturalne światło słońca. Oznacza to, że jest ono rozproszone i równomierne. Nie uwzględnia ono mocniejszego doświetlenia konkretnych miejsc pomieszczenia. Na celu ma zapewnienie odpowiedniej orientacji w przestrzeni. Najczęściej w tym celu stosuje się lampy z oprawami skierowanymi w dół lub na sufit. Używa się w nich dość mocnych żarówek, coraz częściej można energooszczędne LED-y. Oświetlenie główne włączane jest włącznikami umieszczonymi na ścianie – zazwyczaj tuż obok wejścia. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie w nich ściemniacza, dzięki któremu można regulować moc światła. Aby uzyskać jak najlepsze jego rozproszenie, należy wykorzystać sufit lub ściany, od którego będzie się odbijać. Ten rodzaj oświetlenia bywa bardzo często używany, dobrze więc zamontować w nim energooszczędną żarówkę.
Oświetlenie funkcyjne
Jak sama nazwa mówi, ten rodzaj oświetlenia ma umożliwić wykonywanie konkretnych czynności. Nie dotyczy to wyłącznie pracy, ale też m.in. spożywania posiłków, czytania czy korzystania z komputera. Może być także świetnym sposobem na podkreślenie poszczególnych stref pomieszczenia. Może mieć ono różną formę – od dodatkowych lamp wiszących, przez kinkiety, lampy stołowe, stojące, aż po punkty świetlne. Przy oświetleniu funkcyjnym należy zadbać o jego ukierunkowanie, a także moc. Najlepszym rozwiązaniem są lampy o skupionym strumieniu światła i dość jasne. Nie może jednak być oślepiające czy rażące. Oświetlenie funkcyjne, jako dodatkowe, dobrze jest planować razem z głównym źródłem światła tak, by uzyskać, jak najlepszy efekt i wygodę. Dobrym rozwiązaniem mogą być mobilne źródła światła, które można przemieścić wedle potrzeby.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie nie tylko pełni funkcję praktyczną. Jego odpowiednie wykorzystanie może wydobyć poszczególne elementy pomieszczenia – w tym te odpowiadające za wrażenia estetyczne. Podświetlić można obraz, grafikę, zdjęcie, rzeźbę, roślinę, mebel czy detal architektoniczny. Oświetlenie dekoracyjne dobrze jest odpowiednio „dawkować” w pomieszczeniu – zazwyczaj ogranicza się je do jednego, dwóch miejsc. Najlepiej sprawdza się także skupiona wiązka światła, która precyzyjnie zwróci uwagę na konkretny element. Ważne jest, by oświetlenie dekoracyjne odpowiednio wykorzystywało grę pomiędzy światłem i mrokiem. Dzięki temu można stworzyć wyjątkowy klimat we wnętrzu. Może także tworzyć wyjątkowe wzory świetlne, które same w sobie mają ogromne walory estetyczne. Możliwości jest wiele, wystarczy spojrzeć na ofertę, jaką mają sklepy z oświetleniem.
Zaplanowanie rodzajów oświetlenia
Podczas planowania pomieszczenia warto wziąć pod uwagę wszystkie źródła światła. Pozwoli to zapobiec sytuacji, gdy wnętrze będzie zbyt jasne, zbyt ciemne lub istotne elementy czy miejsca pozostaną niedoświetlone. W przypadku oświetlenia ogólnego dobrze jest je umieścić w taki sposób, by światło równomiernie padało na całe pomieszczenie. Z kolei przy planowaniu oświetlenia funkcyjnego należy wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką ma rozjaśniać i rodzaj czynności, jakie będą wykonywane w rejonie, w którym zostanie ono umieszczone. Do wyboru jest kilka opcji – doświetlenie bez cieni powierzchni o niskim kontraście, uwidocznienie szczegółów, prześwietlenie przedmiotów i wiele innych. Aby więc wybrać odpowiednią lampę do oświetlenia miejscowego, należy uwzględnić, jaka jest natura strefy, w której będzie ono używane – zapewni to wygodę i funkcjonalność.