Rynek pracy i możliwości zatrudnienia w Polsce ostatnio nie rozpieszczają. Wiele osób, ze względu na złą lub niewystarczającą do zaspokojenia konkretnych potrzeb, sytuację finansową decyduje się na podjęcie pracy za granicą, która ma im przynieść wiele sukcesów. Zachęcają ich przede wszystkim: wyższe zarobki, zdobywanie nowych doświadczeń, nabywanie przydatnych kwalifikacji oraz możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Te wszystkie kwestie, mają ogólne przełożenie na podniesienie się poziomu życia, a często nawet statusu społecznego. Wszystko brzmi bardzo zachęcająco i obiecująco, jednak jak to ma miejsce z każdą poważną decyzją życiową, tak i tu mogą występować pewne niepożądane konsekwencje. Każda praca, bez względu na branżę, niesie ze sobą ryzyko, a dodatkowo należy pamiętać, że to nie jest Polska, tylko obcy rynek pracy, którego niektóre kwestie prawne mogą różnić się od tych obowiązujących w rodowitym kraju. Dlatego przed podjęciem pracy za granicą powinno się upewnić jak wygląda odszkodowanie za wypadki przy pracy i kiedy można się o nie ubiegać - Wypadek w pracy za granicą.
Zadośćuczynienie za doznane szkody
Praca za granicą stała się ostatnio bardzo popularnym kierunkiem zatrudnienia. Polacy upodobali sobie kilka destynacji, a do najchętniej wybieranych, należą między innymi: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Choć warunki pracy i zarobki, w tych krajach są bardzo atrakcyjne, to niestety nierzadko dochodzi tam do różnych, poważnych wypadków, w tym, tych śmiertelnych. Taka sytuacja może mieć miejsce w zakładzie pracy, podczas wykonywania obowiązkowych czynności, w drodze do pracy lub w podroży służbowej. Przez to, że wypadki te mają poważne konsekwencje obijające się na stanie fizyczny poszkodowanych, należy im się z tej racji odszkodowanie, za wyrządzone szkody. Każdy kraj, w tej kwestii działa inaczej. Na szczęście gdy wypadek ma miejsce na terenie Unii Europejskiej można ubiegać się o zadośćuczynienie funkcjonujące na podobnych zasadach jak w Polsce.
Odszkodowanie za wypadek za granicą
O odszkodowanie można się ubiegać po spełnieniu dwóch, bardzo ważnych warunków. Po pierwsze, zadośćuczynienie za doznane szkody zostaje przyznawane, gdy wypadek miał miejsce z winy pracodawcy lub innego pracownika. Po drugie, zadośćuczynienie za doznane szkody zostaje przyznawane, gdy nie minął termin, w którym roszczenie obowiązywało. Odszkodowania są najczęściej pokrywane z ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia pracodawcy, jednak rodzaj wypłacanych świadczeń oraz ich zakres ściśle zależy od poszczególnych przypadków.