Usługi prawne związane są ze wysokimi kosztami. Właśnie dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów, aby otrzymać je za darmo. W jaki sposób uzyskać pomoc prawnik bez opłat? Kto może skorzystać z tego typu wsparcia?
Jak świadczona jest darmowa pomoc prawna?
Wybrane osoby mają możliwość otrzymania darmowej pomocy prawnej od prawników. Tego typu usługi świadczone są przede wszystkim w urzędach gmin, urzędach powiatowych oraz w innych urzędach publicznych.
Nieodpłatna pomoc prawna jest w tym przypadku prowadzona przez prawników – adwokatów lub radców prawnych. Są oni do dyspozycji zainteresowanych w określone dni w tygodniu w wyznaczonych punktach.
Tego typu usługi prowadzone są na bazie przepisów Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 294 z późn. zm.).
Warto też wskazać, że bezpłatna pomoc prawna jest udzielana przez wybrane kancelarie prawne. Tego typu usługi określane są mianem pomoc pro bono. Dokładne informacje o tym, w jakich kancelariach są one dostępne, można znaleźć w internecie.
Bezpłatna pomoc prawna – kto może ją uzyskać?
Nieodpłatne porady prawne są przeznaczone dla osób, które znajdują się w sytuacji finansowej niepozwalającej im na opłacenie usług prawnych z własnej kieszeni. Aby otrzymać pomoc, trzeba wtedy złożyć odpowiednie oświadczenie.
Najczęściej bezpłatne porady prawne są skierowane do:
- Osób młodych,
- Dużych rodzin,
- Osób korzystających z pomocy społecznej,
- Seniorów,
- Kombatantów,
- Osób poszkodowanych w wypadkach, katastrofach.
Warto podkreślić, że bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, lecz dotyczy ona kwestii związanych z jej założeniem.
Gdzie szukać profesjonalnych porad prawnych online?
Bezpłatną pomoc prawną można uzyskać również w internecie. W sieci dostępne są nie tylko wszystkie obowiązujące w Polsce akty prawne, lecz też wiele stron, na których można poczytać porady i analizy związane z wieloma obszarami prawnymi.
Bardzo dobrym źródłem informacji mogą być bezpłatne porady prawne na blogu prawnika. Tego typu blogi przygotowywane są z udziałem prawników, dlatego też prezentowane na nich informacje są zweryfikowane.
Porady prawne online można znaleźć również na stronach internetowych wybranych gazet, na forach internetowych, w mediach społecznościowych czy też na stronach rządowych.