Kto może otrzymać darmowe porady prawne?

Usługi prawne związane są ze wysokimi kosztami. Właśnie dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów, aby otrzymać je za darmo. W jaki sposób uzyskać pomoc prawnik bez opłat? Kto może skorzystać z tego typu wsparcia?

Jak świadczona jest darmowa pomoc prawna?

Wybrane osoby mają możliwość otrzymania darmowej pomocy prawnej od prawników. Tego typu usługi świadczone są przede wszystkim w urzędach gmin, urzędach powiatowych oraz w innych urzędach publicznych.

Nieodpłatna pomoc prawna jest w tym przypadku prowadzona przez prawników – adwokatów lub radców prawnych. Są oni do dyspozycji zainteresowanych w określone dni w tygodniu w wyznaczonych punktach.

Tego typu usługi prowadzone są na bazie przepisów Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 294 z późn. zm.).

Warto też wskazać, że bezpłatna pomoc prawna jest udzielana przez wybrane kancelarie prawne. Tego typu usługi określane są mianem pomoc pro bono. Dokładne informacje o tym, w jakich kancelariach są one dostępne, można znaleźć w internecie.

Bezpłatna pomoc prawna – kto może ją uzyskać?

Nieodpłatne porady prawne są przeznaczone dla osób, które znajdują się w sytuacji finansowej niepozwalającej im na opłacenie usług prawnych z własnej kieszeni. Aby otrzymać pomoc, trzeba wtedy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Najczęściej bezpłatne porady prawne są skierowane do:

  • Osób młodych,
  • Dużych rodzin,
  • Osób korzystających z pomocy społecznej,
  • Seniorów,
  • Kombatantów,
  • Osób poszkodowanych w wypadkach, katastrofach.

Warto podkreślić, że bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, lecz dotyczy ona kwestii związanych z jej założeniem.

Gdzie szukać profesjonalnych porad prawnych online?

Bezpłatną pomoc prawną można uzyskać również w internecie. W sieci dostępne są nie tylko wszystkie obowiązujące w Polsce akty prawne, lecz też wiele stron, na których można poczytać porady i analizy związane z wieloma obszarami prawnymi.

Bardzo dobrym źródłem informacji mogą być bezpłatne porady prawne na blogu prawnika. Tego typu blogi przygotowywane są z udziałem prawników, dlatego też prezentowane na nich informacje są zweryfikowane.

Porady prawne online można znaleźć również na stronach internetowych wybranych gazet, na forach internetowych, w mediach społecznościowych czy też na stronach rządowych.