Kurs na operatora żurawia w Centrum Szkolenia Zawodowego. Teoria i praktyka w jednym

Praca jako operator żurawia nie jest łatwa. Mimo, iż zarobki są całkiem wysokie, niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy muszą spędzać więcej niż 8 godzin w kabinie. Uciążliwe jest to w sytuacji, gdy jest upał, a w środku nie ma klimatyzacji. Jednak średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi od 4500 do nawet 6000 tys. złotych, w zależności od podpisanej umowy. Aby zostać operatorem dźwigu, konieczne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji poprzez szkolenie, a następnie zdanie egzaminu przed komisją UDT.

Jak przebiega szkolenie na operatora żurawia?

Kurs na żurawia składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uprawnienia HDS dotyczą obsługi żurawi stacjonarnych, samojezdnych, przewoźnych i przenośnych. Z racji tego, że sektor budowlany i przemysłowy z roku na rok się rozrasta, potrzebni są fachowcy do wykonywania tego typu prac. Kurs na operatora żurawi jest zatem szansą na zmianę wykonywanego zawodu lub podniesienie swoich kwalifikacji i być atrakcyjnym na rynku pracy.

Uprawnienia na żurawia wydawane są tylko czasowo. Dlatego trzeba pamiętać o ich odnowieniu. Samo szkolenie obejmuje, m.in. wiadomości o dozorze technicznym, ogólne wiadomości o żurawiach, ich budowę, czynności operatora, zasady BHP, a także systemy zabezpieczeń, ćwiczenia testowe i zajęcia praktyczne. Wszystko po to, aby kursant był w stu procentach przygotowany do wykonywania powierzonych mu zadań w pracy zawodowej i nie narażał osób w otoczeniu na niebezpieczeństwo.

Praca na żurawiu - czynności operatora

Tak, jak wcześniej zostało napisane, praca na żurawiu wymaga odpowiedniego przygotowania. Operator ma za zadanie zapewnić bezpieczne przemieszczanie ładunku za pomocą urządzenia sterowniczego. Współpraca na tym polu odbywa się z sygnalistą, który z dołu przekazuje operatorowi informacje na temat ładunku i zabezpiecza go przed samym transportem. Praca na żurawiu wymaga od specjalisty skupienia, zręczności i niezwykłej precyzji. W CSZ w Krapkowicach kursant otrzymuje wsparcie od wykwalifikowanej kadry, która posiada wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Cenne rady i wskazówki przydadzą się podczas wykonywania samodzielnie pracy jako operator żurawia. 

Pozostałe szkolenia UDT w CSZ

Szkolenie UDT to nie tylko kurs na obsługę żurawia. Dotyczą one obsługi urządzeń transportu bliskiego. Od co najmniej kilku lat cieszą się one rosnącym zainteresowaniem. Kursy przeprowadzane są, m.in. na operatorów wózków widłowych, suwnic, dźwigów i układnic. Każde szkolenie przeprowadzane jest pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów. Skorzystać z nich mogą osoby, które chcą zmienić swoje obecne miejsce pracy, zdobyć nowe kwalifikacje, które pozwolą im na wzrost wynagrodzenia, ale również ci, którzy chcą zabezpieczyć swoją przyszłość. Zajęcia przeprowadzane są w formie online, stacjonarnie, w ośrodku szkoleniowym lub na terenie zakładu pracy oraz za pomocą live streaming. Wszystko po to, aby kursanci zdobyli wiedzę i umiejętności potrzebne obecnie na rynku pracy.