Pogarszająca się sytuacja pandemiczna w kraju dotyka wszystkie placówki medyczne. Dlatego, w odpowiedzi na potrzeby Pacjentów, 4 listopada w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim rozpoczął działanie Oddział Covidowy. Dzięki odpowiedniej organizacji i przygotowaniu placówka zagwarantowała 25 łóżek dla chorych na SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości działania oddziałów niecovidowych i pozostaniu otwartą dla Pacjentów.
Pełne obłożenie Oddziału Covidowego w ciągu kilkunastu godzin
Oddział Covidowy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego rozpoczął działanie 4 listopada i został utworzony w miejsce Oddziału Otolaryngologii. W odpowiedzi na polecenie Ministra Zdrowia, szpital przygotował najpierw 20, a następnie 25 łóżek na II poziomie oraz 5 miejsc na poziomie I. Jak pokazują statystyki – czwarta fala pandemii postępuje bardzo szybko, czego dowodem jest fakt, że miejsca na oddziale covidowym zostały zapełnione w ciągu pierwszych kilkunastu godzin jego funkcjonowania. Obecnie oddział utrzymuje pełne obłożenie, a do 22 listopada hospitalizował już łącznie 53 chorych na koronawirusa.
Pandemia sprawiła, że znacząco zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę medyczną w szpitalach, a utrzymywanie pełnego obłożenia oddziałów covidowych naturalnie wpływa na dostępność specjalistów. Obecnie najbardziej poszukiwani do pracy w szpitalach są lekarze interniści oraz anestezjolodzy. Szczególnie od dostępności i sprawności anestezjologów, którzy leczą Pacjentów covidowych pod respiratorami, zależy funkcjonowanie Bloków Operacyjnych i to, czy szpital kontynuuje przyjęcia Pacjentów na nieplanowe i planowe zabiegi.
– Pandemia oraz bieżące potrzeby Pacjentów niecovidowych, zmagających się z licznymi schorzeniami sprawiają, że w szpitalach jednym z priorytetów jest odpowiednia koordynacja i zarządzanie potencjałem kadrowym – przyznaje Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i dodaje: – W naszej placówce kierujemy się zasadą świadczenia pomocy wszystkim potrzebującym, szczególnie tym z zagrożeniem życia. Dlatego hospitalizujemy 25 Pacjentów zakażonych koronawirusem, jednocześnie dbając o to, by szpital cały czas był otwarty dla Pacjentów niecovidowych. A tych po okresie ponad półtora roku pandemii i pogorszeniu stanu zdrowia przybywa niestety wręcz lawinowo.
Szpital otwarty dla wszystkich Pacjentów
Jak podkreśla Prezes Aneta Kawka, pomimo znaczącego zapotrzebowania na hospitalizację osób chorych na SARS-CoV-2, szpital pozostaje cały czas otwarty dla Pacjentów niecovidowych.
Poza Oddziałem Otolaryngologii przekształconym w covidowy działają wszystkie inne oddziały zabiegowe, w tym m.in.: bardzo oblegany Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Ortopedii, Oddział Urologii, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, a także Oddział Wewnętrzny.
Przyjęcia odbywają się w trybie planowym i nagłym. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Każdemu Pacjentowi przed przyjęciem do szpitala na zabieg zapewniona jest również konsultacja anestezjologiczna. To cenne i istotne w obliczu masowego angażowania anestezjologów do opieki nad Pacjentami covidowymi z ciężką niewydolnością oddechową oraz Pacjentów podłączonych do respiratorów. Warto zaznaczyć, że opieka nad Pacjentem podłączonym do respiratora to zdecydowanie więcej, niż obsługa samego urządzenia. Wiąże się ona bowiem z prowadzeniem kompleksowej terapii, doborem odpowiednich leków, kontrolą położenia i stanu Pacjenta czy opracowaniem indywidualnej diety.
– Bardzo ważne jest dla nas, aby pamiętać o wszystkich Pacjentach. Wiele placówek medycznych zostało zmuszonych do zamknięcia lub przekształcenia oddziałów wewnętrznych na covidowe. Mając na uwadze wynikający z tego globalny deficyt oddziałów internistycznych – nasz funkcjonuje stale i niezmiennie. Nie planujemy też zmian w tym zakresie – zapewnia prezes Aneta Kawka.
Sosnowiecka interna pracuje wykorzystując w pełni swoje możliwości. Wszystkie łóżka są zajęte.
– Ważną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ogólny zły stan zdrowia Pacjentów i dłuższy niż przed pandemią średni czas ich hospitalizacji. To przykry efekt uboczny okresu pandemii, podczas którego stan zdrowia chorych znacznie się pogorszył. Przybyło także schorzeń towarzyszących i komplikacji. Dlatego tak ważna jest społeczna i wzajemna odpowiedzialność za zdrowie nas wszystkich – podsumowuje Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Szczepienia nadzieją na powrót do normalności
Obserwując i obiektywnie oceniając skalę obciążenia placówek ochrony zdrowia od początku pandemii, należy zwrócić uwagę na rolę szczepień, jako zabezpieczenia przed masowymi zachorowaniami i udrożnienia systemu ochrony zdrowia.
Ograniczanie zakażeń koronawirusem to priorytet w obliczu tak szybkiego zapełnienia oddziałów covidowych. Jest to także wyraz odpowiedzialności za innych, niecovidowych Pacjentów, którzy po półtorarocznej koncentracji systemu ochrony zdrowia w Polsce na walce z pandemią, mierzą się z wieloma zaniedbaniami wpływającymi na ich obecny, pogarszający się stan zdrowia.
Przypominamy, że szczepienia dawką dodatkową oraz przypominającą dla osób już zaszczepionych mają znaczny wpływ na zmniejszenie zachorowalności oraz ciężki przebieg koronawirusa. Od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18. roku życia mogą otrzymać przypominającą szczepionkę przeciwko COVID-19 po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia. Podanie kolejnej dawki szczepionki ma na celu poprawę, utrwalenie i przedłużenie ochrony.
Szczepienia to szansa na powolny powrót do normalności.