„Seniorzy dla Seniorów”

Od kwietnia 2021 roku Wydział Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu realizuje międzynarodowy projekt pn. „Seniorzy dla Seniorów” poświęcony tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i wymianie najlepszych praktyk dotyczących przeciwdziałania negatywnym skutkom izolacji społecznej seniorów w czasie pandemii. Zaproszenie do udziału w projekcie "Seniorzy dla Seniorów" przyjęły miasta: Les Mureaux, Roubaix (Francja), Suczawa (Rumunia), Nakło nad Notecią, Lublin, a z ramienia Sosnowca w przygotowania do projektu zaangażowała się Rada Seniorów.

Projekt ma na celu wdrożenie nowoczesnych i skutecznych rozwiązań w miastach, służących wzmacnianiu odporności i inkluzyjności seniorów w czasach kryzysu. Jego główne działania to m.in. warsztaty stacjonarne i on-line dla jak najszerszej grupy seniorów w każdym mieście, poświęcone wzmocnieniu kompetencji cyfrowych, utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz zwiększeniu świadomości własnego bezpieczeństwa. Podsumowaniem projektu będzie bezpośrednie spotkanie partnerów w Sosnowcu w maju 2022 roku, podczas którego opracują oni pakiet rekomendacji dla władz miasta, jak w przyszłości skutecznie prowadzić działania na rzecz seniorów w sytuacjach kryzysowych.

Pod linkiem można znaleźć przygotowany specjalnie dla seniorów Sosnowca warsztat z fizjoterapeutą „Senior w formie, czyli jak zadbać o kondycję fizyczną w czasie pandemii”, w którym odbiorcy otrzymają wiedzę na temat znaczenia sprawności ruchowej w starszym wieku oraz zobaczą przykładowe, bezpieczne ćwiczenia, które mogą wykonywać w domu lub w przestrzeni miasta. Jest to pierwszy z kilku warsztatów, które w kolejnych miesiącach będą udostępniane dla naszych mieszkańców. Jeszcze w tym roku zaprezentujemy warsztat z dietetykiem („Świadome odżywianie, czyli jak powinna wyglądać zdrowa dieta seniora”) i psychologiem („Odporny na stres senior, czyli jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii”).

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na FB profilu projektu. Zapraszamy do polubienia i kontaktu z uczestnikami projektu.