Alternatywne historie w obrazach - Fotografy w Zagłębiowskiej Mediatece

W galerii Pod Świetliki Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu pojawia się wystawa, która przekształca fotografie w opowieści do czytania oczami. Zagłębiowska Mediateka i Grupa Fotografy pokazują zdjęcia, które są jak symboliczne książki — jedne zapisane snem, inne skonstruowane z pamięci i eksperymentu.
- Grupa Fotografy pokazuje “Historie alternatywne. Podróże wyobrażone” jako wizualne książki
- Artyści przekładają pamięć i sen na kadry - od analogu po eksperymenty cyfrowe
- Wystawa trwa w konkretne dni - terminy, miejsce i jak skorzystać z darmowego wejścia
Grupa Fotografy pokazuje “Historie alternatywne. Podróże wyobrażone” jako wizualne książki
Wystawa grupy Fotografy to zestaw prac, w których fotografia przechodzi od rejestracji do kreacji — autorzy zapraszają do indywidualnej lektury obrazów, gdzie każdy widz układa swoją narrację. Curatorzy i członkowie grupy traktują fotografie jako nośniki pamięci, skojarzeń i snów; mediateka staje się miejscem, gdzie te opowieści spotykają się z wyobraźnią odwiedzających 🙂📷.
“Książki mogą przybierać różne formy. Najczęściej kojarzą nam się z kodeksami ustawionymi na półce lub trzymanymi gdzieś pod ręką, jednak w historii występowały także w postaci glinianych tabliczek czy zwojów. Dziś często nie możemy ich dotknąć — gładzimy jedynie ekran, by przesunąć kolejną stronę. Ta różnorodność ma jednak drugorzędne znaczenie; chodzi bowiem przede wszystkim o opowieści, które nas porywają bądź nudzą na śmierć.”
- dr Kamil Myszkowski
Artyści przekładają pamięć i sen na kadry - od analogu po eksperymenty cyfrowe
Historia grupy Fotografy zaczęła się od prostych, a zarazem wymagających technik analogowych i z biegiem lat przeszła przez wielkoformat, cyjanotypię i eksperymenty cyfrowe. W Sosnowcu oglądać można prace różnych autorów — od fotografii przypominających kadry ze snu po zdjęcia o silnym ładunku pamięciowym. Grupa nie narzuca stylu; stawia na wielowymiarowe widzenie i wolność twórczą, a wśród prezentowanych artystów są zarówno doświadczeni twórcy, jak i fotografowie działający w ramach warsztatów i kolektywów 🖼️✨.
“Dla mnie fotografia jest świadectwem niemożności życia chwilą. Jest jedną z dość rozpaczliwych ludzkich aktywności, wciąż ponawianych prób poradzenia sobie z fundamentalnym brakiem.”
- Dariusz Czapla
Wśród autorów wystawy znajdują się m.in. Krzysztof Szlapa, Agata Ernestowicz, Izabela Gryczyńska, Edward Grządziel, Kordian Kloc, Tomasz Zygoń, Katarzyna Janota, Justyna Jasica, Lilianna Ligęza-Jasik, Zbigniew Pytlik, Krzysztof Strzoda, Małgorzata Wachowicz i Kamil Myszkowski - każdy z własnym językiem obrazu.
Wystawa trwa w konkretne dni - terminy, miejsce i jak skorzystać z darmowego wejścia
Wystawa dostępna jest w Galerii “Pod Świetlikiem” i Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki - ul. Kościelna 11 w Sosnowcu. Pokazy trwają od 9.01.2026 do 27.02.2026 i można je oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Wernisaż z udziałem twórców odbędzie się w piątek - 9 stycznia 2026 o godz. 18.00.
- 9.01–27.02.2026 — w godz. otwarcia biblioteki
Wstęp jest bezpłatny - wstęp wolny, nie obowiązują zapisy; wstęp jest bezpłatny - wstęp wolny. Zagłębiowska Mediateka udostępnia ekspozycję w ramach normalnej działalności biblioteki, dlatego najlepiej przyjść w trakcie godzin pracy placówki 😊.
Osoby, które chcą otrzymywać informacje o kolejnych wydarzeniach biblioteki, mogą zapisać się do newslettera na stronie - www.biblioteka.sosnowiec.pl. Organizatorzy i Mediateka podkreślają, że ekspozycja to okazja do odbycia nietypowej podróży wyobraźnią i sprawdzenia, jak obraz potrafi opowiedzieć historię bez słów 📚🖼️.
na podstawie: Biblioteka Sosnowiec.
Autor: krystian

