Dziesiątki drzew i tysiące krzewów na odnowionej ulicy Małachowskiego

Powoli kończy się sezon działalności zewnętrznych ogródków gastronomicznych. Zgodnie z obietnicą daną przedsiębiorcom, właśnie po sezonie miasto uruchomiło przetarg na zmianę wyglądu ulicy Małachowskiego.

Już od kilku miesięcy mieszkańcy mogą obserwować toczącą się wzdłuż ulicy Małachowskiego modernizację torowiska tramwajowego. Nowe torowisko sprawi, że zmniejszą się drgania oraz hałas wytwarzane przez przejeżdżający tramwaj. - Ulica Małachowskiego ma zwartą zabudowę, a budynki są usytuowane blisko torów. Dlatego tak ważne jest wyciszenie torowiska – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Za tą część prac Tramwaje Śląskie zapłacą 7,6 mln zł.

Po remoncie na ulicy Małachowskiego będzie obowiązywać strefa zamieszkania. To oznacza, że pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami. – Nie możemy zupełnie zamknąć ruchu na tej ulice ze względu na dojazd mieszkańców do wewnętrznych placów, ale ruch pojazdów będzie bardzo mocno ograniczony – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Pojawi się sporo zieleni, w tym nowość w Sosnowcu pod postacią zieleni wertykalnej, czyli żywych zielonych ścian, które staną w rejonie pomiędzy ulicą Targową a 3 Maja. Planujemy nasadzić ok 3500 krzewów w tym cis pośredni, kostrzewa Gautiera, rozplenica japońska, imperata cylindryczna oraz hakonechloa smukła. Nie zabraknie też drzew – Posadzimy ich blisko 60. Najwięcej będzie klonu polnego i lipy drobnolistnej. Nie zabraknie też grabu pospolitego – wylicza prezydent Chęciński.

Jak będzie wyglądała ulica po wspólnych zmianach spółki tramwajowej i miasta? Na krótkim fragmencie drogi, od skrzyżowania z ul. Mościckiego do wjazdu prowadzącego do parkingu podziemnego i budynków mieszkalnych, droga ma być dwukierunkowa. Projekt miasta obejmuje również modernizację ulicy Kościelnej między ul. Modrzejowską a Małachowskiego.

W drugiej części, czyli od wjazdu do parkingu podziemnego do skrzyżowania z ulicą Targową, droga ma być wyłączona z ruchu, poza dojazdami mieszkańców do wewnętrznych placów. Remontem ma być również objęta ulica Targowa na długości do ul. Modrzejowskiej.

Ostatni fragment pomiędzy Targową a 3 Maja, również ma być dwukierunkowy.

- Wykonawca będzie miał 7 miesięcy od dnia podpisania umowy na przeprowadzenie remontu. Mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć wszystkie roboty przed rozłożeniem ogródków gastronomicznych w przyszłym sezonie. Kwotę, za jaką zostanie zrealizowana część miasta, powinniśmy poznać w październiku – dodaje prezydent Świerzawski.