Kocimiętka – charakterystyka, zastosowanie, sadzenie, nasiona kocimiętki

Współcześnie kocimiętka jest bardzo popularną byliną ogrodową. Z wyglądu roślina ta bardzo przypomina lawendę. Kocimiętka jak sama nazwa wskazuje jest rośliną, która przyciąga koty (w jej składzie znajduje się bowiem nepetalakton, który jest prawdopodobnie kocim feromonem). Jak wybrać nasiona kocimiętki? Co należy wiedzieć o uprawie tej rośliny?

Kocimiętka – podstawowe informacje

Mianem kocimiętki określamy nawet 250 gatunków roślin, które zaliczane są do rodziny jasnotowatych. Kocimiętka ma postać byliny, która w sprzyjających warunkach osiąga do 1,2 metra wysokości. Posiada ona pojedyncze, karbowane lub ząbkowane liście, które wydzielają silny aromat. Kwiaty kocimiętki zebrane są na szczytach pędów. Mogą przybierać barwę niebieską, żółtą lub białą. Owocami są czterodzielne rozłupnie. Kocimiętka to roślina miododajna (dlatego często sadzi się ją w okolicy pasiek). Niektóre odmiany znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie (roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, żółciopędne, moczopędne, a nawet uspokajające). Kocimiętka przyciąga koty, natomiast odstrasza muchy, a także część innych owadów. Roślinę tę można wykorzystywać w kuchni – jako dodatek do surówek i sałatek, a nawet do dań mięsnych.

Kocimiętka w ogrodzie

Choć kocimiętka to nawet 250 gatunków roślin, w rzeczywistości uprawia się jedynie kilka z nich. Gatunki, które można spotkać w polskich ogrodach to:

  • kocimiętka żyłkowana, która posiada kwiatostany w niebieskim kolorze. Tworzy ona niskie i zwarte kępy, które zazwyczaj nie przekraczają 30 centymetrów wysokości,
  • kocimiętka Faassena posiada kwiatostany w białym, różowym, a także lawendowo-niebieskim kolorze. Tworzy ona gęste i zwarte kępy osiągające do 45 centymetrów wysokości,
  • kocimiętka właściwa o białawych kwiatach, szarawo owłosiona, tworząca kępy osiągające do 1 metra wysokości.

Nasiona kocimiętki – co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Osoby decydujące się na posadzenie kocimiętki w swoim ogrodzie wybierają sadzonki lub nasiona (jest to rozwiązanie czasochłonne, jednak bardzo ekonomiczne). Kupując nasiona kocimiętki zwróćmy uwagę, żeby były one umieszczone w hermetycznie zamkniętym opakowaniu. Nigdy nie kupujmy nasion na wagę (mogą być uszkodzone, o ograniczonej zdolności kiełkowania). Pamiętajmy, że nasiona kocimiętki muszą mieć aktualny termin przydatności do użycia. Gdy zależy nam na obfitych plonach i zdrowych roślinach, wybierzmy nasiona pochodzące od znanych, sprawdzonych producentów.

Co należy wiedzieć o uprawie kocimiętki?

Kocimiętka to roślina łatwa w uprawie. Wykazuje ona dużą odporność na niskie temperatury, co więcej nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kocimiętkę można posadzić praktycznie na każdym podłożu. Jedynym warunkiem jest, żeby nie było ono bardzo mokre, za ciężkie, czy zbyt suche. Dla kocimiętki dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne. Wprawdzie można posadzić ją w cieniu, jednak wówczas musimy się liczyć ze słabym wzrostem i kwitnieniem.