Seria sześciu spacerów po Sosnowcu to oferta wakacyjna dla miłośników teatru, historii i literatury. Tym razem związana jest ona z publikacją “Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”. Książka ta ukazała się w języku polskim i angielskim. Oprócz informacji i zdjęć współczesnych oraz archiwalnych zawiera mapy, dzięki którym można łatwiej odnaleźć ślady dawnych mieszkańców Sosnowca.
Sam przewodnik został tak skonstruowany, aby każdy z pięciu szlaków przejść w sposób naturalny, po kolei oglądając miejsca związane z jego tematyką.
Spacery teatralne literacko-historyczne zostały dofinansowane przez Miasto Sosnowiec w zakresie wsparcia kultury.
Organizatorem jest Fundacja Szafa Gra oraz Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują I Like Zagłębie i 41-200.pl
Najbliższy spacer już 18 lipca pod hasłem "Od Oppenheima do Szpilmana"
Przedwojenny Sosnowiec stanowił swoisty tygiel kulturowy. Oprócz Polaków, największą grupę narodowościową stanowili Żydzi, choć nie brakowało też Francuzów, Rosjan czy Niemców. Wszyscy oni mieszkali obok siebie. Podczas II wojny światowej większość sosnowieckich Żydów zginęła w zorganizowanej przez Niemców zagładzie. Ci, którzy przeżyli osiedlali się często w miejscach gdzie zastał ich koniec wojny. Mało który z ocalałych zdecydował się wrócić do Sosnowca. To o nich wszystkich będzie ta opowieść...
Spacer będzie przebiegać szlakiem sosnowieckiej społeczności żydowskiej po terenie śródmieścia Sosnowca. Odwiedzimy miejsca związane z żydowskim życiem religijnym - zobaczymy, gdzie były mykwy, domy modlitwy i synagogi, zobaczymy miejsca związane z chasydyzmem, ortodoksyjnymi czy reformowanymi Żydami. Oczywiście nie zabraknie wspomnień o znanych żydowskich mieszkańcach miasta tj. Władysławie Szpilmanie, Jakubie Zimie czy Belli Darvi.
Będziemy też mówić o życiu codziennym, panujących zwyczajach, czy aktywnościach społeczno-polityczno-kulturalno-sportowych i ich przejawach w postaci żydowskich organizacji, klubów i stowarzyszeń.
Zbiórka: Parking przy Teatrze Zagłębia (ul. Teatralna 4). Niedziela, 18.07. o godz. 9:50.
Prowadzenie: Grzegorz Onyszko
Jeśli chcesz z nami wyruszyć, wystarczy, że przyjdziesz na miejsce zbiórki – nie musisz się zapisywać czy wykupywać biletu – WSTĘP WOLNY!
Uczestnicy biorą udział w spacerze na własną odpowiedzialność. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. W związku z zagrożeniami COVID-19 prosimy o zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, w tym o zachowywanie pomiędzy uczestnikami odległości 1,5 m.