Worki filtracyjne - rodzaje, zastosowania, środowisko

Podczas produkcji urządzeń, części zamiennych czy innych produktów powstają groźne dla zdrowia odpady. By ograniczyć negatywny wpływ na nasze życie całego procesu, warto zminimalizować jego oddziaływanie na środowisko. Jedną z prostszych, ale przy tym skuteczniejszych metod redukcji  emisji pyłów jest filtracja mechaniczna.

Co to są worki filtracyjne i gdzie się je stosuje

Worki filtracyjne ograniczają ilość pyłów poprodukcyjnych emitowanych do powietrza. Stosuje się je głównie w tych branżach, które sprzyjają powstawaniu dużych ilości zanieczyszczeń. Mowa tu przede wszystkim o segmencie przemysłu ciężkiego (hutnictwo, przemysł metalurgiczny, cementownie, gipsownie i podobne), ale także o przemyśle zbożowo-młynarskim, drzewnym, tworzyw sztucznych, energetycznym, paszowym czy kopalnianym. W zależności od rodzaju powstających pyłów, należy zastosować odmienny typ worka.

Rodzaje worków filtracyjnych

Na rynku dostępne są setki modeli worków filtracyjnych. Można je podzielić według trzech zasadniczych metod. Ze względu na kształt wyróżniamy produkty okrągłe, płaskie, eliptyczne oraz robione na wymiar. Worki okrągłe mają formę walca i są zakończone pełnym dnem, dnem z otworem lub w wersji przelotowej. Worki płaskie, często oznaczane także jako DCE, Luhr lub Garant mają kształt kieszeni. Wreszcie wersja eliptyczna, jak sama nazwa wskazuje układa się w kształt elipsy i jest wykonana jako kieszeń lub tradycyjny walec. Różne mogą być także mocowania worków filtracyjnych. Najpopularniejszymi są: snapring, uszczelka, ring stalowy oraz opaska zaciskowa. Kluczowym kryterium wyboru worków powinny być właściwości materiałów, z jakich są one wykonywane. Worki z poliestru są najpopularniejszym materiałem ze względu na cenę i właściwości. Charakteryzują się antystatycznością, dzięki czemu znajdują zastosowanie w odpylaniu substancji o właściwościach wybuchowych. Worki z poliakrylonitrylu polecane są szczególnie dla cementowani, gipsowni, ciepłowni czy branży energetycznej, ze względu na dostosowanie do wysokiej temperatury oraz agresywnego środowiska chemicznego. Oprócz tych popularnych materiałów, można także nabyć worki filtracyjne wykonane z teflonu, nylonu, nomexu czy poliamidu.

Worki filtracyjne – w trosce o środowisko

Podstawowym zadaniem worków filtracyjnych jest wychwytywanie cząsteczek pyłów powstających w procesach produkcyjnych. Cząsteczki te są zatrzymywanie na włóknach materiału i nie podążają dalej do atmosfery. Dzięki temu powietrze nie zostaje skażone, a ekosystem wokół zakładu przemysłowego umożliwia swobodne funkcjonowanie ludziom, zwierzętom i roślinom. Dlatego tak ważne jest dobieranie worków z oferty firmy z wieloletnim doświadczeniem. Jednym z liderów rynku pozostaje Gwarant-Eko GEKO FILTRATION, która to firma nie tylko produkuje materiały o wysokich parametrach technicznych, ale także projektuje je z myślą o ekologii.