UM Sosnowiec: In vitro - znamy kliniki, które zrealizują program
Około 160 par w latach 2021-2024 będzie mogło skorzystać z dofinansowania do leczenia in vitro w Sosnowcu.Poznaliśmy cztery kliniki, które w tym roku będą udzielały mieszkańcom miasta świadczeń medycznych z tego zakresu. To kontynuacja polityki zdrowotnej wspierającej leczenie niepłodności.
- Podtrzymujemy wsparcie finansowe miasta i nadal rocznie będziemy przeznaczać około 200 tys. zł, a więc w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł - podkreśla Arkadiusz Chęciński , prezydent Sosnowca. Przez cztery lata z pomocy skorzystało w mieście 139 par, urodziło się 23 dzieci i oczekiwane są kolejne narodzenia.
Realizacją programu w 2021 roku będą zajmowały się cztery kliniki, do których mieszkańcy będą się zgłaszać bezpośrednio. Pozostaje nam formalność, czyli podpisanie umów z klinikami. Myślę, że za dwa tygodnie zainteresowane osoby będą mogły się już zapisywać w wybranych klinikach - podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia.
GynCentrum (lokalizacje do wyboru dla w sumie 12 par) Katowice ul. Żelazna 1, Częstochowa ul. Kozielewskiego 9, Bielsko-Biała ul. Sobieskiego 89/49, Sosnowiec ul. Wojska Polskiego 8a.
Medi Partner Katowice ul. Piotrowicka 83 (dla 11 par)
Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED Kraków ul. Legendy 3 lok. 1 (dla 9 par)
Centrum BOCIAN(lokalizacje do wyboru dla w sumie 8 par) Białystok ul. Akademicka 26, Katowice ul. Dąbrówki 13, Warszawa ul. Stawki 2a.
Nowy program polityki zdrowotnej Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024” zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi cyklami. Są one wynikiem ewaluacji programu. _To m.in.:_wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynika, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia.
Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku (aktualnie dotyczy kobiet w przedziale 23-40 lat) w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza zatrudnionego przez podmiot realizujący program. - _W latach poprzednich występowały sytuacje, gdy o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową _ dodaje Jedynak.
Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych**.** Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.
Zmian w programie jest więcej. - Założenia programu będą odpowiadały obowiązującym realiom leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego zapewnia Jedynak.
- W 2016 roku, ze względu na zakończenie finansowania procedur in vitro w ramach rządowego programu, zdecydowaliśmy się na wdrożenie miejskiego programu, który działał od 2017 roku dodaje Arkadiusz Chęciński , prezydent Sosnowca. Program adresowany był do 160 par - 40 rocznie.
Urząd Miejski w Sosnowcu, sosnowiec.pl/aktualnosci/id,17879,in_vitro_-_znamy_kliniki_ktore_zrealizuja_program.html
Autor: krystian