Tam, gdzie pojawiają się wysokie ciśnienia, zastosowanie mają uszczelki spiralne. Do tej kategorii zalicza się szeroka gama materiałów uszczelniających, które wytrzymują wysokie ciśnienie pracy nawet do 320 bar i jednocześnie znaczne temperatury. Najczęściej materiały uszczelniającej kojarzone są z gumowymi uszczelkami stosowanymi w instalacjach domowych. Do tej bogatej kategorii zalicza się jednak znacznie szersza gama produktów o budowie, która z pozoru nie przypomina standardowej uszczelki.

Jak zbudowana jest uszczelka spiralna?

Materiały uszczelniające takie jak uszczelki spiralne - http://www.hth-ptt.pl/utrzymanie-ruchu/uszczelnienia-techniczne/uszczelki/uszczelki-metalowe/ mają formę pierścienia, który w zależności od budowy może być uzupełniony dodatkowymi pięściami umieszczonymi wewnątrz i na zewnątrz. Do wykonania uszczelki spiralnej stosowana jest metalowa taśma, która zwinięta jest razem z materiałem uszczelniającym, najczęściej wykonanym z grafitu albo z teflonu (PTFE). Ze względu na taką konstrukcję uszczelki spiralne wyróżniają się wysoką odpornością na zgniatanie, elastycznością i sprężystością powrotu, co przekłada się również na ich bardzo dobre właściwości uszczelniające. Uszczelki spiralne określane są również jako uszczelki spiralnie zwijane.

Uszczelki spiralne – rodzaje

W użyciu znajdują się różne rodzaje uszczelek spiralnych, które charakteryzują się zastosowaniem określonych typów materiałów i elementów dodatkowych, co przekłada się na ich specjalne właściwości.

Rodzaje uszczelek spiralnych:

  • Uszczelka spiralna bez pierścieni centrujących – zbudowana z taśmy i wypełniacza, stosowana głównie w połączeniach kołnierzowych jak wpust/wypust oraz wypust/wpust.
  • Uszczelka spiralna z zewnętrznym pierścieniem centrującym – wykorzystuje uszczelniający wypełniacz i taśmę oraz dodatkowo pierścień centrujący umieszczony na zewnątrz. Taka budowa powoduje, że jest ona stosowana w połączeniach kołnierzowych z wypustem.
  • Uszczelka spiralna z wewnętrznym pierścieniem centrującym – w przypadku tej konstrukcji pierścień centrujący jest umieszczony wewnątrz. Ma ona zastosowanie w połączeniach wpust/wypust.
  • Uszczelka spiralna z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem centrującym – pierścienie umieszczone na zewnątrz i od wewnątrz zapewniają skuteczną ochronę przed korodowaniem, amortyzują, a także poprawiają szczelność.

Gdzie kupować uszczelki spiralne?

Elementy jak uszczelki spiralne są obecnie oferowane w wielu firmach zajmujących się produkcją materiałów uszczelniających. Można zakupić je w wariantach gotowych albo zlecić wykonanie materiału uszczelniającego na indywidualne zamówienie.

Uszczelki spiralne – budowa, rodzaje i zastosowanie