Od Granicy do Maczek

Ostatnie tygodnie to dobry czas na publikacje o Zagłębiu i Sosnowcu. Jeszcze przed świętami ukazała się książka o kulinarnych tradycjach Zagłębia, a teraz przyszedł czas na rzetelne merytorycznie i pięknie wydane opracowanie na temat dworca kolejowego w Maczkach. To pozycja, którą każda osoba interesująca się historią miasta powinna mieć w swojej biblioteczce.

Autorem książki jest Jacek Jakubek, znany m.in. z realizowanego właśnie projektu „Lice od ulicy” poświęconego międzywojennej architekturze Sosnowca. Filmy dostępne są na  https://www.facebook.com/liceodulicy/.

W publikacji „Od Granicy do Maczek”, dotyczącej dworca autor rozprawia się z mitem o tym, kto jest autorem projektu i budowniczym dawnej stacji granicznej. -  Zebranie materiału badawczego i jego weryfikacja ze źródłami doprowadziła do ustalenia nieznanych dotąd faktów – obiekt powstał w trzech fazach budowlanych przy czym pierwsza faza podzielona była na kolejne trzy etapy. Myślę, że równie zaskakująca będzie postać autora projektu dworca – tłumaczy Jacek Jakubek. Aby zweryfikować informacje Jakubek odwiedził wiele archiwów w poszukiwaniu informacji na temat dworca kolejowego w Maczkach.

Pracę zwieńczyła próba rekonstrukcji wyglądu obiektu oraz jego układu funkcjonalno-przestrzennego. - Powstała monografia obejmuje historię obiektu w kontekście budowy pierwszej w Królestwie Polskim linii kolejowej, historię jego przekształceń budowlanych, analizę porównawczą i omówienie problematyki konserwatorskiej. Mam nadzieję, że tak szczegółowe opracowanie pozwoli ponownie zwrócić uwagę na dawną Granicę i przywrócić w pełni jego blask – mówi Jakubek.

- Autorowi udało się wyodrębnić zmiany, które w dotychczasowym stanie badań nie były wymieniane. Mowa tu zwłaszcza o formie pierwszego, parterowego dworca. Na uznanie zasługuje również podrozdział poświęcony autorstwu projektu. W przekonujący sposób, na podstawie źródeł pisanych, Jakubek skłania się ku udziałowi w budowie dworca z pierwszej fazy Teofila Schűllera, a drugiej Stanisława Jaroszewskiego oraz trzeciej Czesława Domaniewskiego – pisze dr Maciej Prarat, badacz architektury z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Książkę można już kupić w Centrum Informacji Miejskiej w Miejskim Klubie Maczki  oraz w internetowym sklepie Sosnowieckiego Centrum Sztuki-Zamek Sielecki.