Whisky to alkohol, który produkuje się w wielu regionach świata. To sprawiło, że stał się on niezwykle różnorodny. Dzięki temu każdy może znaleźć wersję, która najlepiej odpowiada jego preferencjom. Co charakteryzuje trunki wytwarzane w Japonii?
Gdzie zaczęła się historia whisky?
Trudno się nie domyślić, że kolebką whisky jest Europa. Początki tego trunku sięgają już VII wieku. To właśnie w tym czasie iryjscy mnisi mieli produkować aqua vitae – wodę życia. Trunek ten miał być doskonałym lekarstwem na różnego rodzaju bóle i dolegliwości. Miał także przedłużać życie. Nic więc dziwnego, że szybko zyskał on popularność także w Szkocji. Inne podania sugerują też, że za stworzenie whisky miał odpowiadać sam św. Patryk. Pierwsze oficjalne wzmianki natomiast dotyczące wody z jęczmienia możemy znaleźć w zapisach z XVI wieku. Oficjalnie nazwa „whisky” została przyjęta z kolei dwa wieku później. Wraz z kolonialnymi podbojami nadarzyła się możliwość ekspansji tego trunku w inne regiony świata. Emigranci skrzętnie wykorzystali tę okazję, a z ich dorobku czerpiemy do dziś.
Nikka blended whisky – co ją charakteryzuje?
Każdy z regionów produkujących whisky robi to w nieco odmienny sposób. Europejczycy wykorzystują w tym celu słód jęczmienny. Amerykanie zaś zastąpili go kukurydzą. Stary kontynent zasłynął przede wszystkim z wysokiej jakości whisky single malt, która do dziś uważana jest za najlepszą odmianę. W Stanach Zjednoczonych natomiast dominuje burbon, a Kentucky jest stolicą jego światowej produkcji. Japończycy swoją przygodę z whisky rozpoczęli z kolei w 1918 roku. Wówczas Masataki Taketsuru wyjechał do Szkocji, by zgłębiać tam tajniki produkcji. Po dwóch latach dołączył on do japońskiego producenta, by w 1934 roku otworzyć własną destylarnię. Takie właśnie były początki nikka blended whisky. Więcej informacji na jej temat znajdziesz na tej stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/14-blended-whisky-japonska. Nikka blended whisky wzoruje się na europejskiej odmianie tego trunku. Dostępna jest w wielu wariantach. Jednym z nich jest wersja bursztynowa. Jest ona zdominowana przez korzenne oraz owocowe aromaty.