Prawie każdy właściciel musi kiedyś zmierzyć się z lakierowaniem samochodu. Karoseria przecież może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku lub niewłaściwego użytkowania samochodu. Tutaj bardzo ważna jest sama pielęgnacja samochodu i dbanie o jego stan. Coraz więcej ludzi decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego warsztatu, który oferuje wykonanie tej usługi. Jak wygląda sam proces lakierowania samochodu? Tego dowiecie się poniżej!
Profesjonalne lakiernie posiadają zaawansowane systemy filtrowe i odzyskiwania farby czy piecie służące do utrwalania i utwardzania warstw lakieru.
Na samym początku samochody są dokładnie czyszczone, odpylane i odtłuszczane. Następnie zanurza się je w kąpieli wodnej o temperaturze nie przekraczającej 60 stopni. Czasami stosuje się także fosforanowanie, przez co kolejne warstwy lakieru lepiej przylegają do całej powierzchni samochodu. Później przechodzimy do kataforezy. Jest to proces nakładania powłoki antykorozyjnej. Zanurza się więc nadwozie w roztworze farby z przepływającym przez nią ładunkiem elektrycznym. Dzięki temu możemy dojść do nawet najbardziej niedostępnych miejsc.
Kolejnym etapem jest oczywiście zaślepienie wszelkich otworów. Robi się to ze względu na to, żeby lakiery nie dostały się do wnętrza karoserii. Na uszczelnione powierzchnie nakłada się materiał ochronny i plastizol. W ten sposób szczegółowo zabezpieczamy samochód. Po kolejnym odpyleniu karoserii nakładana jest farba podkładowa. Nadwozie kolejny raz trafia do specjalnego pieca, a utwardzanie bazy przebiega w temperaturze 160 stopni.
Następnie samochód trafia do pomieszczenia, gdzie jest on dokładnie odkurzony z nawet najmniejszych cząsteczek brudu i kurzu. Później trafia on do lakierni, gdzie precyzyjnie natryskuje się jedną albo dwie warstwy farby. Dwie stosuje się wtedy, kiedy chcemy uzyskać wykończenie metaliczne. Polakierowanie elementy samochodu znowu trafiają do pieca, po czym są pokrywane przezroczystą warstwą nadającą powierzchni odpowiedni połysk, twardość i ochronę przed zarysowaniami.
Tak naprawdę po tych wszystkich etapach lakierowania, karoseria jest poddawana ostatecznej kontroli przez pracowników. Często taki proces jest zmechanizowany, więc pracownicy muszą dbać o prawidłowe działanie maszyn. Ludzie oko (szczególnie doświadczonego specjalisty) potrafi dostrzec nawet najdrobniejsze wady. Dlatego jego kontrola będzie także konieczna. Wszystkie pozostałe niedoskonałości (jeżeli występują) są usuwane i polerowane. Następnie elementy karoserii kierowane są do końcowego montażu. Zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów w tym zakresie na https://auto-klinika.pl/
Podsumowując
Lakierowanie bardzo często jest konieczne w przypadku naprawy samochodu po wypadku. Zazwyczaj decydujemy się na to chcąc zakryć wszelkie uszkodzenia. Mniejsze elementy możemy wymienić, jak na przykład lusterka, jednak na karoserii ślady zostaną już na zawsze. Chyba, że zdecydujemy się na profesjonalne lakierowanie. Wiele amatorów decyduje się na samodzielne lakierowanie swojego samochodu. Niestety szybko przekonują się oni, że jest to zły pomysł. W takich sytuacjach zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, ponieważ posiadają oni odpowiedni sprzęt, który umożliwi równomierne i prawidłowe nałożenie lakieru na karoserię samochodu.