Idzie zima – dlaczego warto zadbać o wilgotność powietrza?

Sezon grzewczy nieodzownie wiąże się z dwoma skutkami ubocznymi – wyraźnym wzrostem poziomu zanieczyszczeń w powietrzu oraz obniżeniem wilgotności w budynkach. W niektórych budynkach, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może ona spaść nawet do kilkunastu procent. Tymczasem optymalna wilgotność powinna wynosić od 40 do 60%. Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna dla organizmu i jak dbać o właściwy poziom nawilżenia?

Czym jest wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w danej objętości powietrza. Jest ona bardzo ważnym wskaźnikiem pogodowym oraz klimatycznym. Na co dzień spotkać się możemy z terminem wilgotności względnej, jak i bezwzględnej. Czym różnią się oba terminy? I jak je rozumieć?

Wilgotność powietrza względna to wyrażony w procentach stosunek masy wody znajdującej się w powietrzu do maksymalnej masy, która może zostać rozpuszczona w danej temperaturze. Z racji prostego, obrazowego przedstawienia sytuacji, to właśnie wilgotność względna jest parametrem używanym przez nas na co dzień. Warto wspomnieć jednak również o wilgotności powietrza bezwzględnej. Prezentowana w g/m3, wskazuje masę wody jaka wypełniła w 1 m3 powietrza.

Co istotne, wilgotność w dużej mierze zależy od temperatury. Zdolność powietrza do pochłaniania wody rośnie bowiem wraz z temperaturą. I tak dla utrzymania wilgotności względnej na poziomie 50% przy temperaturze 25°C w 1 m3 powinno znaleźć się 11,48 g wody. Przy 15°C zaś wystarczy, żeby na 1 m³ przypadało 6,4 g wody.

Wpływ wilgotności na organizm

Wilgotność powietrza przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie, wpływając na:

  • Kondycję skóry
  • Układ oddechowego
  • Układ krążenia
  • Jakość snu i zdolność koncentracji

Przebywanie zarówno w zbyt suchym, jak i zbyt wilgotnym środowisku może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia. W szczególności tyczy się to skóry oraz układu oddechowego. Zbyt suche powietrze powoduje wysuszenie błon śluzowych gardła, nosa czy oczu, a zawarta w nich warstwa glikanów, naturalnie chroniąca przed alergenami czy wirusami, nie może należycie spełniać wówczas swej funkcji.

Dlatego też nawilżanie powietrza jest szczególnie polecane dla alergików, którzy są szczególnie narażeni na podrażnienia błon śluzowych. Z drugiej strony osoby te boleśnie odczuwają również skutki przewilżenia pomieszczeń. Dzieje się tak, gdy poziom wilgotności względnej otoczenia przekracza przez pewien dłuższy okres czasu 60%. W konsekwencji dochodzi wówczas do namnażania się bakterii, grzybów i pleśni.

Jak dbać o prawidłową wilgotność w mieszkaniu?

Dlatego też warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli na bieżąco monitorować wilgotność powietrza - wilgotnościomierz. W przypadku problemów ze zbyt niską wilgotnością, warto kupić sprzęt, który w szybkim tempie nawilży pomieszczenie i pomoże utrzymać pożądany poziom - nawilżacz powietrza lub oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – np. oczyszczacz Sharp kC-D60EUW.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW, materiały producenta Sharp

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW, materiały producenta Sharp

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie typu 2w1, charakteryzujące się zwykle imponującą wydajnością nawilżania. Dzięki większym rozmiarom urządzenia oraz mocnemu silnikowi, sprzęt ten może generować np. 500 ml chłodnej mgiełki w przeciągu godziny, nawilżając powierzchnię nawet do 70 m2. Jest to wynik zdecydowanie lepszy od samodzielnego nawilżacza powietrza. Do tego otrzymujemy sprzęt, który dzięki specjalnie zaprogramowanym trybom automatycznym, kompleksowo zajmie się zarówno czystością, jak i wilgotnością powietrza w mieszkaniu, nie odciągając nas od własnych spraw. Z drugiej jednak strony wszystko ma swoją cenę. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem kosztują od ok. 1000 do 2500 zł.

Nawilżacz powietrza

Tańszą opcją, jednak skupiającą się tylko na jednym aspekcie jakości powietrza, są nawilżacze. Najpopularniejszą grupą urządzeń są nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Każde z nich wykorzystuje inną technologię nawilżania.

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, materiały niebójsmoga.pl

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, materiały niebójsmoga.pl

 

Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają cząsteczki wody w zbiorniku za pomocą fal ultradźwiękowych. Wskutek tego powstaje charakterystyczna mgiełka. Mgiełka ta jednak nie jest do końca zdrowa. Rozbijając cząsteczki wody, urządzenie uwalnia do otoczenia również wszystkie chemikalia zawarte w wodzie. Krążący wokół nawilżacza biały pył, który osiada na meblach, może też powodować podrażnienia spojówek i bóle głowy.

Dlatego też bezpieczniejszą i bardziej higieniczną opcją jest nawilżacz ewaporacyjny. Wykorzystujący naturalną metodę parowania na chłodno, wyposażony jest w specjalny filtr (matę nawilżającą) lub obrotowe dyski, które oczyszczają wodę z wszelkich substancji. Następnie jest ona delikatnie rozpylana do otoczenia w formie niewidzialnej mgiełki. Nawilżacze ewaporacyjne są jednak nieco droższe. Jeżeli szukamy przede wszystkim niedrogiego sprzętu, warto sprawdzić artykuł „jaki nawilżacz powietrza - nawilżacz powietrza do 300 zł