Projektowanie ogrodu, podstawowe zasady

Najlepszym momentem na planowanie naszego ogródku to zima. W tym artykule znajdziecie kilka najważniejszych zasad, które przydadzą się do samodzielnego zakładania lub modyfikowania ogrodu. W ten sposób bez problemu zbudujesz harmonijną przestrzeń, dzięki czemu będziesz miał gdzie odpoczywać.

Projektowanie domu, a ogród

Ogród warto planować już podczas projektowania domu. W ten sposób będziemy mogli zbudować naprawdę piękny ogród, któremu nie będzie nic brakować. Warto pamiętać, że piękne drzewa podnoszą wartość terenu. Powinniśmy więc zachować każde drzewo, które posiadamy na działce o ile to możliwe. Mogą one stanowić bazę dalszej kompozycji.

Dodatkowo, jeśli nasza działka sąsiaduje z ruchliwą ulicą, powinniśmy zdecydować się na ogród w głębi terenu. W ten sposób stworzymy izolującą strefę zieleni.

Projekt ogrodu

Nie od dziś wiadomo, że aranżacja ogrodów z charakterem nie jest proste. Warto więc powierzyć to zadanie specjalistom w tej dziedzinie. W ten sposób unikniemy wielu błędów i przypadkowości w ogrodzie. Nie będziemy musieli przemeblowywać ogrodu przez następne kilka lat. Jednak wiele osób woli samodzielnie kreować przestrzeń swojego zielonego zakątka. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odpoczynek w takim ogrodzie może przynieść o wiele więcej radości. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się więcej na temat projektowania ogrodów.

Zasada kompozycji

Warto unikać nadmiernej różnorodności w doborze gatunków trwałych, czyli drzew i krzewów. Jeżeli zależy nam na wzmocnienie efektu powinniśmy posadzić po kilka roślin tego samego gatunku. W ten sposób nie spowodujemy chaosu w naszym ogrodzie. Ścieżki, altany, tarasy czy murki powinny być neutralne i zbudowane z jednorodnego materiału. Pamiętajmy również o tym, że lepiej jest różnicować wielkość elementów nawierzchni, niż urozmaicać je barwnymi stawkami.

Prostota

Czasami w projektach nie warto komplikować ścieżek czy kształtu rabat. Najlepiej będzie, jeśli zachowamy płynność linii. Korony roślin również mogą nawzajem łagodnie się przenikać.

Przestrzeń

Tutaj ważna jest dobra proporcja między wolną przestrzenią, a skupiskami roślin. Muszą być one dobrze wyeksponowane i mieć dostateczny dostęp do światła.

Jak zaprojektować ogród?

Od czego najlepiej zacząć? Na początku warto narysować plan działki, najlepiej w skali 1:100 (1cm=1m). Zaznaczmy jej granicę, dom oraz inne budowle, szambo, studnię i instalacje. Warto również zlokalizować i umieścić na planie rosnące na terenie wszystkie drzewa i krzewy. Później oceniamy sytuację spoglądając na ogród z okien domu i z tarasu, a notatki przenosimy na plan.

Jeżeli zauważyłeś, że w sąsiedztwie znajdują się brzydkie, uciążliwe lub zakłócające prywatność elementy, warto je zasłonić. Jednak to co ładne i przydatne, można włączyć optycznie w naszą kompozycję. Otwarty widok czy piękne drzewa u sąsiada mogą przydać się w pewien sposób w planowaniu naszego ogrodu.

Musimy się zastanowić, czego tak naprawdę nam trzeba. Inaczej oczywiście urządzi ogród rodzina z małymi dziećmi, inaczej osoba rzadko przebywająca w domu, a jeszcze inaczej osoba starsza. Czasami najważniejszym elementem w naszym ogrodzie będzie duży trawnik do gier i zabaw, a czasem cienisty kącik z ławeczką lub altana grillowa. Warto więc umieścić swoje potrzeby na planie, tym samym łącząc wszystkie funkcje w ten sposób, aby ze sobą nie kolidowały. W ten sposób stworzymy piękny i funkcjonalny ogród, w którym będziemy mogli spokojnie odpocząć.