Zasłużeni dla Miasta Sosnowca

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wręczono Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca. Ten zaszczytny tytuł nadano Kazimierzowi Łydkowi (na zdjęciu) oraz pośmiertnie Wilhelmowi Zychowi. W jego imieniu wyróżnienie odebrał syn.

Kazimierz Łydek odebrał tytuł za wspieranie, motywowanie i dawanie szans mieszkańcom i instytucjom naszego miasta.

Jego droga zawodowa rozpoczęła się po ukończeniu studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Najpierw Zakład Budowy Maszyn i Urządzeń Hutniczych w Sosnowcu, potem Fabryka Łożysk Tocznych Prema-Milmet. To tam, w 1991 roku, obejmuje stanowisko Dyrektora Produkcji, a w latach 1995- 1996 jako Członek Zarządu uczestniczy w procesie prywatyzacji zakładu. Ostatecznie w 1996 roku część produkcji łożysk zakładu  FŁT Prema-Milmet  przejmuje The Timken Company światowy lider produkcji łożysk stożkowych, obejmując początkowo stanowisko Dyrektora Produkcji a od 2000 roku stanowisko Członka Zarządu - Dyrektora Generalnego Timken Polska Sp z o.o., gdzie pracuje nieprzerwanie do marca 2020 roku.

Kazimierz Łydek odebrał Odznakę Zasłużony dla Miasta Sosnowca od prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego

Praca zawodowa pozwoliła mu aktywnie uczestniczyć w działalności amerykańskiej Fundacji Rodziny Timken.  To dzięki jego zaangażowaniu sosnowieckie projekty wygrywały z innymi z całego świata. Tylko dzięki jego osobistemu wsparciu i umiejętnym przekonaniu władz Fundacji Timken w USA na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat do Sosnowca trafiło kilkadziesiąt milionów dolarów. Potężne sumy zasiliły fundacje, sosnowieckie szpitale, szkoły, hospicjum i niemal wszystkie instytucje kultury. Potrafił dostrzegać potencjał, dawał szansę na rozwój talentów i wspierał tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebowali.  

Kapituła Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca postanowiła także pośmiertnie nadać ten zaszczytny tytuł Wilhelmowi Zychowi - Człowiekowi, który na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach i na kartach historii naszego miasta.

Wilhelm Zych urodził się w 1942 roku w Gorlicach. Ukończył Akademie Górniczo-Hutniczą w Krakowie zostając magistrem inżynierem metalurgiem. Gdy skończył studia pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych. Później był dyrektorem w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie. Był także prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Od lat prowadził centrum motoryzacyjne przy ul. Gospodarczej w Sosnowcu.

Wielokrotnie pełnił funkcję radnego w Sosnowcu. Był zastępcą prezydenta miasta, a także przewodniczącym Rady Miejskiej. Z lokalnej polityki odszedł w 2018 roku gdy nie ubiegał się już o mandat radnego.

Wyróżnienie dla Wilhelma Zycha odebrał jego syn. Obok Ewa Szota, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu

Przez całe życie udzielał się społecznie. Udzielał się społecznie przez całe życie. Pełnił funkcję prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach oraz funkcję w-ce Prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu, tam pełnił kilka razy funkcję prezesa. Zasiadał także m.in.:. w Sejmiku Gospodarczym województwa śląskiego czy radzie Krajowej Izby Gospodarczej.

- To On uczył nas samorządu. Jego śmierć to niepowetowana strata dla nas wszystkich, dla całego Sosnowca. Odszedł człowiek wyjątkowy, będący dla nas inspiracją i wzorem poświęcenia służbie publicznej. Spokojny i wyważony, doświadczony samorządowiec, który potrafił znaleźć międzypokoleniowy most. Jednoczył, a nie dzielił szukając najlepszych rozwiązań. Zawsze wspierał swoimi radami. Uśmiechnięty i życzliwy, otwarty na potrzeby pokrzywdzonych przez los. Prawdziwy społecznik. Człowiek, który pozostanie w naszych wspomnieniach na zawsze – wspominał zmarłego Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.