Samozatrudnienie to po prostu działalność gospodarcza prowadzona na własny rachunek. Bycie szefem dla samego siebie to z pewnością większy komfort psychiczny, ale też większa odpowiedzialność, zwłaszcza za własne porażki i błędy. O tym czy samozatrudnienie jest w dzisiejszych czasach opłacalne możesz przeczytać tutaj. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jakie konkretnie korzyści niesie za sobą samozatrudnienie się to przeczytaj do końca ten artykuł.

Sam decydujesz kiedy pracujesz

Niebagatelną zaletą samozatrudnienia jest możliwość pracy o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Nie jesteś ograniczony tylko do biura i swoją pracę możesz wykonywać w porach, które Ci najbardziej odpowiadają. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę zapotrzebowanie klientów i dostosować swoje godziny pracy do tych wymagań, ale w gruncie rzeczy to właśnie Ty, jako szef podejmujesz decyzję o tym co będzie dobre zarówno dla firmy, jak i dla Ciebie. Komfort związany z pracą nie podlegającą sztywnym godzinom pracy pozwala skupić się na rzeczach ważnych – rodzina, załatwianie ważnych spraw prywatnych i inne. Warto w kontekście tego wspomnieć również o tym, że prowadząc własną działalność nie jesteś ograniczony tylko do jednej firmy – możesz nawiązać współpracę z różnymi przedsiębiorstwami, pracować więcej, aby mieć z tego jeszcze lepsze finansowe korzyści.

Korzyści z samozatrudnienia

Nie jesteś ograniczany przez pracę na etacie

Wyobraźmy sobie sytuację, że pracujesz na etacie i masz pewien pomysł, który można wdrożyć. Pomysł ten mógłby znacznie ułatwić Tobie pracę i pomóc firmie się rozwijać. Niestety szef u którego pracujesz nie ma czasu, aby wysłuchać Twojej propozycji lub zwyczajnie ją ignoruje. Stoisz więc w miejscu i nie możesz się rozwijać, aby zarabiać więcej, ani ułatwić sobie pracy. Osoby kreatywne szczególnie ucieszą się z możliwości jakie daje samozatrudnienie pod tym względem. Mogą eksperymentować z własnymi pomysłami i wprowadzać je w życie. Nawet jeśli nie wszystko pójdzie po ich myśli to nauczeni doświadczeniem będą w stanie lepiej szacować ryzyko i własne możliwości.

Lepsze zarobki

Pracodawca ponosi spore koszty na każdego pracownika. Dlatego też pracując na własny rachunek masz możliwość znacznych oszczędności pod tym względem, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę koszty uzyskania przychodów, czyli tak zwane zakupy produktów na firmę. Jeśli do tego dodamy mniejsze kwoty związane z opłacaniem ZUS, tzw. mały ZUS to może się okazać, że można zyskać całkiem sporo, pracując w podobnym tempie jak na etacie.