Ożywić wspomnienia o przeszłości

Opowieść o historii na miarę XXI wieku? Animacja archiwaliów! Trzy sosnowieckie instytucje  kultury realizują projekt „Na tropie tajemnicy – ożywiane archiwalnych pocztówek”.        

To wyjątkowa podróż do przeszłości – dostępna dla każdego i bez opłat. Dzięki nowoczesnej technice animacji i udziałowi aktorów będziemy mogli „przenieść” się do czasów, gdy sosnowieckie ulice tętniły życiem, a stojące do dziś pałace zamieszkiwali bogaci przemysłowcy. Zobaczymy jak na przełomie XIX i XX wieku wyglądało miasto, a przy okazji dowiemy się też m.in. co Sosnowiec miał przed Warszawą, ile osób mógł pomieścić Teatr Zimowy, dlaczego park Sielecki zwano parkiem Mauvego i skąd wzięła początek legenda „Czerwonego Zagłębia”.       

W projekt „Na tropie tajemnicy – ożywiane archiwalnych pocztówek” zaangażowane są trzy instytucje kultury: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki i Teatr Zagłębia. W jego efekcie powstały cztery mikro narracje opowiadające o wielokulturowym tyglu jakim na przełomie wieków był Sosnowiec. Ich tłem stały się miejsca starsze niż samo miasto.           

Po raz pierwszy efekty naszych działań będzie można zobaczyć 20 września, podczas festynu rodzinnego „Z wizytą u Schoenów”, organizowanego z okazji 35-lecia sosnowieckiego muzeum. Wszystkie wizualne efekty projektu będą dostępne w sieci. Warto dodać, że przygotowaliśmy zarówno wersję dla osób niedowidzących, jak i z napisami oraz tłumaczem PJM.

Projektowi towarzyszy Konkurs – więcej szczegółów TUTAJ

Projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.        

Patronat honorowy:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Prezydent Miasta Sosnowca

Patronat medialny:

Radio Katowice, TVP Katowice, Spotkania z Zabytkami, www.histmag.org, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, www.niezlasztuka.net