Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą apelują, bu z ogromną ostrożnością i rozwagą podchodzić do otrzymywanych wiadomości , których nadawcami są rzekomo firmy kurierskie . DHL Sp. z o.o. oraz DPD Polska ostrzegają swoich klientów:

"UWAGA – jeżeli otrzymaliście Państwo SMS’a z informacją o konieczności dopłaty do paczki z powodu jej dezynfekcji lub niewłaściwego ciężaru PROSIMY NIE KLIKAĆ W LINK znajdujący się w SMSie. Prowadzi on do podrobionej strony i może skutkować włamaniem na konto bankowe lub innymi wyłudzeniami. Ostrzegamy przed otwieraniem linków, przesyłanych przede wszystkim w wiadomościach e-mail dotyczących rzekomej dostawy przesyłki od DPD lub DHL.

Zarówno firma DPD Polska, DPD Strefa jak i DHL Sp. z o.o. NIGDY nie przesyłają linków do płatności natychmiastowych w wiadomościach e-mail. Jeżeli kiedykolwiek otrzymają Państwo taki link, należy kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta DPD Polska lub DHL Sp. z o.o."

ROZPOZNAWANIE FAŁSZYWYCH WIADOMOŚCI:

Należy zwrócić szczególną uwagę na przesłanki, które mogą pomóc w rozpoznaniu niebezpiecznej wiadomości e-mail:

- nadesłane wiadomości mogą zawierać prośby o dokonanie wpłat lub podanie danych osobowych w zamian za dostarczenie przesyłki;

- prawie zawsze zawierają załącznik i zachęcają do jego otwarcia;

- mogą zawierać odnośniki do podszywających się pod DPD lub DHL. Należy sprawdzić czy strona znajduje się domenach dpd.com.pl lub dhl.com i dhlexpress.pl

- mogą zawierać żądania podjęcia natychmiastowego działania np. „kliknij albo stracisz możliwość odebrania paczki”;

- często zawierają błędy w treści i nadmiernie wykorzystują wykrzykniki.

Nieopatrzne klikniecie linku bądź załącznika wiadomości może spowodować udostępnienie sprawcy możliwości przejęcia naszego urządzenia elektronicznego- komputera czy też smartfona, a co za tym idzie, włamania na nasze konto bankowe, konto poczty mail i inne konta, których na urządzeniu używamy. W błyskawicznym tempie możemy zostać okradzeni ze wszystkich posiadanych zasobów, a nasze dane mogą zostać wykorzytane do popełniania dalszych przestępstw. 

BĄDŹMY USTROŻNI I ROZWAŻNI !!!