Budujesz taras? Oto pięć przydatnych wskazówek dla ciebie!
1. Drewno należy zabezpieczyć
Drewniane tarasy w Poznaniu są bez wątpienia ostatnim krzyk mody. Jednak żeby mieć ładny drewniany taras nie wystarczy kupić drewnianych desek i ułożyć je w odpowiedni sposób. Należy je jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. Impregnaty i bejce mogą być kosztowne, a ich nakładanie żmudne, jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno już po kilku miesiącach zacznie gnić i butwieć, co całkowicie zrujnuje nasz taras. Odpowiednio zabezpieczone drewno będzie się starzeć zmieniając kolor i fakturę, jednak będzie nam służyć przez kilka lub kilkanaście sezonów, zanim będzie je trzeba wymienić.
2. W pobliżu wody lepiej sprawdzą się deski kompozytowe
Jeśli nasz taras znajduje się w pobliżu basenu lub oczka wodnego, zapomnijmy o naturalnym drewnie. Wprawdzie wygląda ono malowniczo, jednak w wytrzyma najwyżej kilka sezonów, a to i tak przy dobrych zabezpieczeniach impregnatami i konserwacji. Po pewnym czasie deski zaczną butwieć i gnić, zacznie je porastać mech, a my nic nie będziemy w stanie z tym zrobić. W miejscach wilgotnych dużo lepiej sprawdzą się deski kompozytowe - zamiennik drewna wykonany w całości z tworzyw sztucznych odpornych na warunki atmosferyczne.
3. Ostrożnie z ceramiką
Choć wydawać by się mogło, że płytki czy kafelki to idealne pokrycie tarasu - nieczułe na zmiany temperatur, odporne na wilgoć, nie za drogie, a ładne - to w istocie jest kilka czynników, które sprawiają, że trzeba się dwa razy zastanowić przed wyłożeniem tarasy ceramiką. Po pierwsze czyszczenie ceramiki może być niezwykle uciążliwe, a źle wyczyszczone płytki wyglądają źle. Do tego jeśli tylko którakolwiek płytka się obniży, będą powstawały kałuże, gdzie stojąca woda tworzy idealne środowisko rozwoju dla mchów i grzybów.
4. Deski kompozytowe są jednolite
W przeciwieństwie do normalnych desek, deski kompozytowe są identyczne. Nie mają sęków ani niedoskonałości, ich kolor jest jednolity i nie zmienia się w czasie eksploatacji. Dzięki temu projektując taras doskonale wiemy, jak będzie on wyglądał zaraz po zamontowaniu i po kilka latach. W przypadku drewna takiej pewności nie ma, gdyż każda naturalna deska jest inna. Niektórym podobają się jednorodne podłogi kompozytowe, inni wolą naturalne niedoskonałości drewna - wszystko jest kwestią gustu, jednak warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy.
5. Ostrożnie z grillem
Deski kompozytowe wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest odporne na wilgoć i mróz, przetrzyma każdą zimę i może być wykorzystane do wykończenia nabrzeża basenu, gdyż niestraszny im chlor, jednak… mogą przegrać starcie ze zwykłym grillem. Nie chodzi tu co prawda o samego grilla, a o gorący tłuszcz, który co i rusz spada w okolicach rożna na ziemię. Jego krople mogą w jednej chwili odbarwić deski kompozytowe, a tym samym zrujnować nienaganną estetykę całego tarasu. Jeśli planujemy grillować na tarasie, który chcemy wyłożyć deskami kompozytowymi powinniśmy wyznaczyć specjalne miejsce, które wyłożymy innym materiałem - na przykład kamieniem lub płytkami.