Zgodnie z zapowiedzią ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego straże miejskie i gminne poddano zwierzchniemu nadzorowi Policji w celu weryfikacji przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
– Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom i wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu – wyjaśnił szef MSWiA podczas konferencji prasowej.
W związku z powyższym Wojewoda Śląski polecił wójtom, burmistrzom i prezydentom miast zlecić z dniem 2 kwietnia 2020 r. podległym strażom gminnym (miejskim), których w naszym województwie jest 48:
dokonywanie dyslokacji patroli straży gminnych (miejskich) zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
organizację wspólnych patroli z Policją zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
prowadzenie innych form współpracy straży gminnych (miejskich) z właściwymi terytorialnie jednostkami Policji, w tym w szczególności odnośnie weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
realizację pozostałych zadań tak, by realizowane były głównie w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działań związanych z weryfikacją wykonywania ww. nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.
Należy przy tym pamiętać, że osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji, które potrzebują zaopatrzenia lub posiłku powinny zgłaszać się w tym zakresie bezpośrednio do właściwych miejscowo samorządów.