Wielu restauratorów poszukuje dla siebie idealnego okapu kuchennego. Czy mianem takiego urządzenia można określić okap z wentylatorem? A może są inne, ważniejsze cechy dla tego typu sprzętu?

Nie tylko wentylator, ale…

Należy rozpocząć od poruszenia bardzo ważnej kwestii. Rynek okapów gastronomicznych jest dość dokładnie zdefiniowany przez prawo. Zarówno na terenie Polski, jak i Unii Europejskiej. Nawet jeśli ustawodawca bezpośrednio nie sugeruje zakupu takiego czy innego okapu, to narzucone przez niego normy wymuszają pewne działania po stronie restauratorów.

Przede wszystkim, okap gastronomiczny z wentylatorem przyda się w ujęciu norm PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/A3. Prawo określa bardzo precyzyjnie, że okap ulokowany w kuchni musi zapewnić między 10 a 50 wymian powietrza w godzinę. Urządzenie ze wbudowanym wentylatorem będzie mogło wywiązać się z tego zadania nieco prościej. Dlaczego? O tym możecie przeczytać w tym wpisie o okapach gastronomicznych.

Wentylator pomoże też w utrzymaniu temperatury nie niższej niż +20 stopni Celsjusza oraz w zachowaniu wilgotności na poziomie 40-50% dla części kuchennej. Te parametry także zostały przewidziane w odpowiednich ustawach i przedsiębiorca musi pamiętać o ich przestrzeganiu.

Tworzywo, filtry, dostępność części

Decydując się na zakup okapu gastronomicznego, nie powinno się kierować tylko jednym parametrem. W tym konkretnym przypadku - wentylatorem. Trzeba pamiętać o tym, że urządzenie musi być wykonane ze stali nierdzewnej. Właśnie ten surowiec znajduje zastosowanie w gastronomii i szeroko rozumianym przemyśle żywieniowym.

Czy warto kupić okap gastronomiczny z wentylatorem?

Często spotyka się też specjalne filtry, które dodatkowo pomagają niwelować szkodliwe działanie wilgoci czy drobinek tłuszczu. To bardzo ważne, bowiem są to nośniki chorób i zarazków, które nigdy nie powinny mieć kontaktu z człowiekiem, ze szczególnym naciskiem na osoby, które karmią inne osoby.

Wiele osób zwraca też uwagę na dostępność części zamiennych. Nic nie jest na zawsze i czasami nawet najlepszy okap kuchenny musi poddać się serwisowi technicznemu, który może wykazać konieczność wymiany jakiejś konkretnej części. W takiej sytuacji idealnie byłoby, gdyby ta część była łatwo dostępna na rynku, a nie musiała być importowana z drugiego końca świata.

Nie warto oszczędzać za wszelką cenę

Każdy z nas lubi czasem zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując jakiś sprzęt nieco taniej. Tę regułę można odnieść też do okapów gastronomicznych. O ile przeceniono okap jakiegoś rozpoznawalnego producenta, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go kupić.

Jeśli jednak cena jest podejrzanie niska, to powinno zwrócić to uwagę kupującego. Jak mówi stare przysłowie: „skąpy traci dwa razy”. Lepiej unikać takich sytuacji i dopłacić do sprzętu, który w internecie został już dokładnie omówiony, a na dodatek znane są zarówno jego mocne, jak i te nieco słabsze punkty.

Pamiętajcie też o miejscu zakupu. Sklepy działające od kilku lat, mające swoją renomę zawsze będą bezpieczniejszym wyborem niż przypadkowe osoby oferujące okapy gastronomiczne w podejrzanie niskich cenach.