Gdzie przydają się agregaty prądu?

Przerwy w dostawie energii elektrycznej zdarzają się dość rzadko, jednak bywa, że są wywołane przeciążeniem sieci. Coraz bardziej energooszczędne urządzenia i lepsza infrastruktura sprawiają wprawdzie, że o wiele trudniej „wysadzić korki”, jednak osoby, które korzystają z urządzeń o wysokim poborze mocy czasem spotykają się z koniecznością ostrożnego korzystania z prądu. Posiadanie domowego warsztatu jest jednak tylko jedną z wielu sytuacji, w których warto pomyśleć o agregacie prądu. Kiedy jeszcze warto rozważyć zakup takiego urządzenia?

Czym są agregaty prądu?

W największym uproszczeniu prąd powstaje dzięki przetworzeniu ruchu turbiny na energię elektryczną. Turbiny natomiast są zasilane w różny sposób – w elektrowniach zwykle jest to bardzo gorąca para wodna, natomiast w domowych i niewielkich przemysłowych agregatach prądu wykorzystywane są spaliny. Jest to więc rozwiązanie doraźne, nie nadaje się jako stałe źródło prądu. Generatory prądotwórcze znajdują natomiast zastosowanie jako zasilanie awaryjne lub dodatkowe, na przykład do warsztatu lub na działkę, na której przebywamy stosunkowo rzadko. Miłośnicy podróżowania samochodami kempingowymi z pewnością także docenią agregaty prądu jako źródło prądu w miejscach, w których nie można podłączyć się do sieci.

Na co zwracać uwagę kupując agregaty prądu?

Na jakość generatora prądotwórczego wpływ ma oczywiście wykonanie komponentów – najlepsze agregaty prądu są wyposażone w silniki produkowane przez wiodące koncerny samochodowe, co zapewnia ich płynna działanie. Przeglądając agregaty prądotwórcze w Internecie, np. tu: https://agregaty.com.pl/ warto zwracać uwagę na ich parametry. Najlepsze podzespoły wiele nie dadzą, gdy agregat zapewnia za małą moc w stosunku do potrzeb. Dlatego jeszcze przed zakupem warto zsumować pobór mocy urządzeń, które ma zasilać i dodać trochę zapasu – wtedy będziemy mieć pewność, że nie przeciążymy urządzenia. Oprócz tego weźmy pod uwagę warunki pracy generatora – na działkę wystarczy niewielka ochrona przed pyłem i zachlapaniem, za to do warsztatu warto wybrać lepiej uszczelniony, by zapobiec dostaniu się do wnętrza pyłu czy trocin.