Budowa domu łączy się z koniecznością podejmowania wielu trudnych decyzji dotyczących projektu, użytych materiałów czy koloru elewacji. Warto jednak pamiętać o detalach, które, choć wydają się nieistotne, mają ogromne znaczenie. Wykończenia, oprócz tego, że nadają budynkowi ładny wygląd, mają za zadanie chronić dom przed uszkodzeniami.

Co to jest okapnik i po co się go stosuje?

Wykończenie tarasu

Taras i balkon to elementy domu wymagające bardzo starannego wykończenia. Obróbki blacharskie powinny być więc wykonane fachowo i z należytą uwagą. Do elementów wykończeniowych tarasu lub balkonu zliczamy: balustrady, miejsce łączenia się balkonu ze ścianą budynku, rynny i okapniki.

Listwa okapnikowa służy do wykończenia balkonów i tarasów. Zakłada się ją po to, aby odprowadzała wodę i chroniła elewację przed zaciekami i - w efekcie - uszkodzeniami. Okapnik powinien również dobrze wyglądać i dodawać domowi elegancji. Jaki okapnik wybrać, aby w pełni spełniał swoje zadania?

Listwy okapnikowe stalowe

Do produkcji okapników stalowych używa się stali nierdzewnej. Stal jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest, aby podczas prac montażowych nie zagiąć i nie odkształcić okapnika. Lekkie wgłębienie w powierzchni listwy balkonowej może spowodować gromadzenie się w tym miejscu wody, co nie wpłynie dobrze na funkcjonalność listwy okapnikowej. 

Okapnik PCV

PCV to materiał, z którego również produkowane są okapniki. Profil z PCV jest dodatkowo wyposażony w siatkę z włókna szklanego, bez której nie spełniłby swojego zadania. Przed zamontowaniem tego typu okapnika, siatkę należy zamoczyć w specjalnym kleju przeznaczonym do rodzaju podłoża, do którego profil będzie mocowany, np. w kleju do styropianu czy wełny szklanej.

Okapnik aluminiowy

Profil balkonowy aluminiowy ma zastosowanie nie tylko czysto praktyczne, ale również świetnie się prezentuje. Aby spełnił swoje zadanie, musi być prawidłowo zamontowany. Należy więc pamiętać o zrobieniu odpowiedniego spadu i o warstwie uszczelniającej. Warstwa uszczelniająca chroni taras przed wsiąkaniem wody i w konsekwencji jego powolnym niszczeniem. 

Okapniki produkowane przez firmę Pawotex (pełną ofertę znajdziesz na https://pawotex.com/okapniki/) wykonane są z najwyższej klasy aluminium. Cechują się wysoką odpornością na korozję i wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, co w naszej strefie klimatycznej ma kluczowe znaczenie. W ofercie firmy znajduje się kilka wersji kolorystycznych profili okapnikowych aluminiowych. Dzięki temu dobór koloru odpowiedniego do koloru elewacji nie stanowi problemu. 

Dodatkową zaletą okapników aluminiowych jest ich waga. Aluminium to materiał bardzo lekki, więc montaż listw okapnikowych aluminiowych nie obciąża nadmiernie konstrukcji balkonu czy tarasu. 

W asortymencie Pawotex znajdują się profile o wysokości 10 mm i długości 2,5 m. W razie konieczności cięcia listwy okapnikowej, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie: cięcie powinno być zrobione piłką do metalu lub właściwą do cięcia profili aluminiowych piłą mechaniczną. Podczas układania profili należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni dylatacyjnych pomiędzy poszczególnymi elementami. Szczelina dylatacyjna powinna mieć około 2 mm. Okapnik aluminiowy jest odpowiedni do każdego tarasu oraz balkonu.

Pawotex Co to jest okapnik i po co się go stosuje?

Co to jest okapnik i po co się go stosuje?