Święto Nowego Roku, zwane też Świętem Wiosny jest największym i najpopularniejszym świętem w Państwie Środka i kilku innych krajach Azji Wschodniej, które trwa aż dwa tygodnie. Całemu wydarzeniu towarzyszą niezwykłe i fascynujące zwyczaje jak uliczne imprezy z głośną muzyką, setkami lampionów, paradami smoków, tańcami i pokazami sztucznych ogni.

Cała ludność z chińskiego kręgu kulturowego obchodzi Nowy Rok w czasie drugiej pełni księżyca po przesileniu zimowym. Jest to więc święto ruchome, ale według kalendarza zachodniego przypada zazwyczaj na luty bądź styczeń. Pomimo tego, że trwa jeszcze zima, Chińczycy już wtedy świętują koniec najmroźniejszego okresu i czekają na nadejście wiosny.

Chiński Nowy Rok w Azji Wschodniej

Pochodzenie święta, przesądy i przygotowania

Świętowanie Nowego Roku narodziło się już w czasach starożytnych w Chinach. Mieszkańcy prowincji dekorowali swoje domy szarfami w kolorze czerwonym, palili bambusy i uderzali w bębny oraz gongi. Wszystko to robili w celu odstraszenia mitycznego potwora o imieniu Nian, który polował na ludzi w czasie nocy przed Nowym Rokiem. Dzisiaj słowo „nian” w chińskim języku znaczy „rok”.

Chińczycy i obywatele innych krajów przygotowują się do obchodów już miesiąc wcześniej. Miasta dekorują swoje sklepy ozdobami, a ludzie kupują prezenty i żywność. Panuje też wielkie zamieszanie na dworcach i lotniskach. Każdy kraj ma też swoje tradycje. Np. w Hongkongu popularne są wyścigi koni, które odbywają się trzeciego dnia świąt. Na Tajwanie, gdzie również hucznie obchodzi się Chiński Nowy Rok, ludzie uczestniczą w loteriach i konkursach karaoke, a na ulicach można zobaczyć liczne pokazy sztucznych ogni. Jeśli marzy Ci się podróż do Tajwanu podczas tego magicznego święta koniecznie zajrzyj pod link - wycieczki Tajwan.

Do stałych zwyczajów należy nadawanie kolejnym latom nazwy zwierząt z chińskiego zodiaku. Dla przykładu rok 2020 będzie Rokiem Szczura. To jest też czasu przesądów i wielu Chińczyków musi psychicznie przygotować się na ten okres. Np. przed rozpoczęciem Roku Kozy, który jest uważany za najbardziej pechowy okres, kobiety ciężarne masowo dokonywały cięć cesarskich. Przed świętami ludzie starają się robić uczynki, odnawiają stare znajomości, spłacają długi, naprawiają szkody i zabierają się do porządków. Tradycyjną ozdobą w domach są paski z papieru w kolorze czerwonym z sentencjami. Ich zadaniem jest zapewnić szczęście domownikom. Taką samą funkcję spełniają też inne czerwone ozdoby i wycinanki. Przed świętami ludzie dają sobie również setki milionów czerwonych kopert z pieniędzmi.

Przyroda budzi się życia

W wieczór przed Nowym Rokiem w domach spotyka się cała rodzina i jedzą potrawy, kojarzone ze szczęściem. Zjada się krewetki, które symbolizują siły witalne, albo wodorosty, aby mieć pomyślność w interesach. Podaje się również kurczaki, ryby, pierożki, sałatę i kapustę. Po kolacji kupuje się kwiaty w czerwonym kolorze. Do najpopularniejszych należą kwiaty brzoskwini, bo symbolizują długie życie. W pierwszy dzień Nowego Roku na ulicach odpalane są petardy i przechodzą huczne parady z bębniarzami. Pierwsza potrawa zjadana tego dnia musi być koniecznie bez mięsa i nie wolno wykonywać już żadnych porządków, bo może to przynieść nieszczęście w domu. Trzeba też uważać, aby nie stłuc żadnego naczynia. Podczas drugiego dnia odbywają się zabawy na ulicach miast, a w trzeci dzień świąt ludzie odwiedzają swoich teściów. Podczas kolejnych dni trwają przygotowania do Święta Lampionów, które kończy obchody Nowego Roku. Święto to ma miejsce podczas pełni księżyca. Zapala się kolorowe lampiony ze szkła lub papieru w rozmaitych kształtach i spożywa ciasteczka o nazwie Yuanxiao. Robi się je z kleistego ryżu, mąki, nadziewa się i następnie gotuje w wodzie. Do tradycji należy też przyczepianie karteczek do lampionów z zagadkami i wielki pochód ludzi, którzy naśladują lot smoka.

W związku z tym, że dla kilkunastu krajów Nowy Rok to oficjalne święto państwowe i trwa wówczas wielki ruch w tej części świata, należy jak najwcześniej zakupić bilety na ten okres. Według szacunków setki milionów ludzi każdego roku pokonuje długie dystanse, aby świętować ze swoją rodziną. Chiński Nowy Rok może być niezwykłym i magicznym wydarzeniem dla zachodniego turysty, ale musi wcześniej zadbać o każdy szczegół. Trzeba pamiętać o tym, że wzrastają wtedy ceny przelotów, noclegów w hotelach i zamyka się wiele instytucji państwowych.