Koncert „Evergreens kameralnie”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, organizator 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, gorąco zaprasza do udziału w koncercie „Evergreens kameralnie” w wykonaniu Olgi Maroszek – śpiewaczki z Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Apertus Quartet. Niedziela 20 października 2019, godz. 17.00 - Aula Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Często zdarza się, że zaszufladkowani do „niezwykle poważnych” artyści, z wielkim powodzeniem sięgają po repertuar nieco lżejszy z tzw. rozrywkowym włącznie. Czy dla artystycznego oddechu, czy z chęci zejścia choć na chwilę z operowego piedestału – nie ma to większego znaczenia; ważne jest by i rodzaj muzyki, i widza – słuchacza traktować jednakowo poważnie, a i siebie w owym repertuarze również.

Każda muzyka zasługuje bowiem na atencję, niezależnie od epoki, w której powstała, formy i charakteru instrumentarium, pod warunkiem wszakże, że jest to muzyka… po prostu dobra! Od zawsze robią na nas wrażenie kompozycje ery swingu, soczyste brzmienie orkiestry Glenna Millera, zmysłowe głosy Elli Fitzgerald i Franka Sinatry, zachwyca niezwykła inwencja melodyczna Gershwina i Cola Portera, a także wyobraźnia muzyczna późniejszych twórców musicali i muzyki filmowej – Kandera, Hermana, Bernsteina, Manciniego.

Jak zabrzmią wiecznie młode i niezmiennie piękne kompozycje mistrzów gatunku w kameralnym, akustycznym wydaniu dysponującej aksamitnym kontraltem Olgi Maroszek i towarzyszącego jej Apertus Quartet? Warto przekonać się uczestnicząc w tym evergreenowym spotkaniu.

Program koncertu:

G.Gershwin – Nice Work If You Can Get It (instrumentalny)

G. Gershwin – Summertime z opery “Porgy And Bess”

G. Gershwin – The Man I Love

J. Kern – Mississippi z musicalu “Show Boat”

J. Kern - Smoke Gets In Your Eyes (instrumentalny)

I. Gordon – Unforgettable

B. Kaempfert – Strangers In The Night

Glenn Miller – Chattanoga Choo- Choo (instrumentalny)

Arien – Over The Rainbow (instrumentalny)

J. Herman – Hello Dolly z musicalu “Hello Dolly”

H. Mancini – Moon River z filmu „Śniadanie u Tiffaniego”

A. Piazzolla – Libertango (instrumentalny)

C. Porter – I Love Paris z musicalu “Can- Can”

J. Kander – New York, New York z musicalu “New York, New York”

 

Wykonawcy:

Śpiew: Olga Maroszek

Apertus Quartet w składzie:

Marta Kalińska – Strasińska – skrzypce
Paulina Wielgosińska – skrzypce
Małgorzata Sowierka – Chmiel – altówka
Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczela

 

Olga Maroszek - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie K. Rorbach.  W 2009 r. zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi („Juliusz Cezar” - rola główna) i od września 2014 jest tam etatową solistką, wykonując partie solowe m.in. w operach Bizeta, Verdiego, Pucciniego, Mozarta, Moniuszki, Straussa, Czajkowskiego. Miała przyjemność śpiewać pod batutą takich dyrygentów jak m.in. T. Kozłowski, G. Chmura, A. Straszyński, E. Volynski, R. Silva oraz współpracowała z takimi reżyserami jak K. Janda, L. Adamik, I. Wyrypajew, H. Adler, G. Madia, M. Łazarkiewicz. Artystka współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Wielkim  w Poznaniu i Operą Krakowską. Śpiewa w wielu dziełach muzyki oratoryjnej m.in. w Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Poznańskiej i Filharmonii Krakowskiej. Na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w 2009 r. zdobyła nagrodę specjalną, w 2010 r. I nagrodę na XII Międzyuczelnianym Konkursie w Katowicach, a także, wraz z Julią Laskowską, I nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Jej dorobek płytowy to: „Dzika róża  i inne cykle do słów poetów polskich”, „Saudades", „Polish Songs", „Requiem” A. Schnittke.  W roku 2009 została stypendystką MKiDN. Artystka prowadzi działalność koncertową i występuje z repertuarem operowym, pieśniarskim, oratoryjnym oraz musicalowym w kraju i za granicą.

 

Kwartet smyczkowy APERTUS QUARTET powstał w 2007 r. z inicjatywy artystek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Zespół koncertuje w Polsce i Europie ciesząc się uznaniem publiczności i krytyków. Kwartet wystąpił m.in. dwukrotnie podczas Letniego Festiwalu Muzycznego w Gironie (Hiszpania 2008), Festiwalu "Łódź Czterech Kultur" (2010 - koncert finałowy), Festiwalu Partnerstwa we Lwowie (2012), festiwalu "Świdnickie Noce Jazzowe" (2011), dwukrotnie w ramach Festiwalu Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" we Lwowie (2013, 2014 - Filharmonia Lwowska), podczas trzech edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" ( 2008, 2012, 2014), z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina w koncercie na klarnet, kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową K. A. Hartmanna (2014), podczas festiwalu "Strefa Ciszy" - Royal Łazienki Music Festival w Warszawie (2015), a także podczas Festiwalu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Ukraina 2015). Kwartet współpracuje z wieloma cenionymi solistami, wśród których znaleźli się m.in. Sergey Eletskiy, Claudi Arimany, Javier Garcia Moreno i Andrzej Olejniczak. W 2009 r. zespół wystąpił w koncercie poświęconym ratowaniu zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Koncert ten, transmitowany przez Telewizję Polską, został zarejestrowany na płycie DVD zatytułowanej "Pamięć a przemijanie". W 2010 r. kwartet nagrał wraz z saksofonistą jazzowym, Andrzejem Olejniczakiem, płytę "Different Choice ". Zespół nagrał muzykę do filmu "Daas" w reżyserii Adriana Panka (2011) oraz "Żyć nie umierać" Macieja Migasa (2015).

 

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna (7-27.10.2019) to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Szczegółowy program na: http://www.biblioteka.sosnowiec.pl