Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – czym jest malarstwo 3D i czym ono się różni od zwyczajnego malowania na ścianie? Bo trzeba tutaj zaznaczyć, że malowanie w 3D stanowi wyzwanie dla artysty, szczególnie uwzględniając to, że musi on stworzyć swoje dzieło wielkoformatowe – z użyciem ściany. Z ogólnego punktu widzenia malarstwo 3D nie różni się niczym szczególnym od zwykłego malowania ściennego, tzw. muralu. Różnica dotyczy jednak innych technik malarskich, które mają tutaj uzasadnienie do zastosowania. Na płaskiej powierzchni powstaje mural 3D, ale istotną rolę odgrywa tutaj perspektywa, kontrast i odpowiednie użycie temperatury koloru dla uzyskania efektu trójwymiarowego.

Dla osoby, która styka się po raz pierwszy z takim malunkiem może wywołać to pozytywny szok, ponieważ ludzkie oko zostaje „oszukane”, a cały malunek sprawia wrażenie trójwymiarowości. Ten efekt da się jednak uzyskać zwykle z jednego, zaplanowanego punktu w którym powinien znaleźć się widz.

Malowanie w 3D nie jest metodą, która powstała w czasach nam współczesnych. Już z dawien dawna takie rodzaje graffiti 3D można było zaobserwować na fasadach budynków takich jak katedry lub pałace. Szczególnie ten sposób malowania w 3D rozwinął się w baroku. Po dziś dzień jest wciąż popularną metodą, która stanowi formę reklamy i sztuki.

Nie każdy artysta, który wykonuje murale może wykazać się talentem do malowania w 3D. Konieczna jest znajomość optyki i perspektywy oraz odpowiedniego wyczucia, aby uzyskać zadowalający efekt. Przy powstawaniu murala 3D pracują odpowiednio wyszkoleni malarze i profesjonalni graficy. Do stworzenia graffiti 3D potrzebne są właściwe wyliczenia matematyczne i doskonała precyzja. Jeden, drobny błąd może spowodować, że dalsza część dzieła utraci właściwe odwzorowanie i wpłynie na jego odbiór. Artysta przy tworzeniu wykorzystuje metodę rozciągnięcia perspektywy, więc końcowy efekt sprawia wrażenie, że obiekty niemalże wychodzą poza sferę samego obrazu. Oczywiście jest to tylko efekt wizualny. Nie trzeba dodawać jak bardzo ważne jest to w aspekcie komercyjnym i jak bardzo zapada to w pamięć, stanowiąc interesującą alternatywę dla pozostałych form reklamy, jest to opisane w tym artykule.