Pięć lat temu ta wiadomość zasmuciła nie tylko fanów sportu w naszym mieście. 13 kwietnia 2014 zmarł wybitny szablista Rafał Sznajder. Został znaleziony martwy na terenie Targów w Płowdiw, gdzie rozgrywano mistrzostwa świata kadetów i juniorów, a on prowadził zawody w szabli jako sędzia. Przyczyną śmierci był atak serca. Dwa lata po tamtym tragicznym wydarzeniu w Sosnowcu odbył się I Memoriał im. Rafała Sznajdera. To międzynarodowy turniej w szabli dziewcząt i chłopców, będący jednocześnie Pucharem Zagłębia. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja memoriału. 13 kwietnia młodzi szabliści rywalizować będą w hali przy ul. Żeromskiego. Więcej o memoriale - kliknij TUTAJ
Pochodził z Będzina, w którym przyszedł na świat w 1972 roku. Od najmłodszych lat interesował się sportem, a wzorce czerpał od ojca, który był piłkarzem. Zanim chwycił za szablę marzył o hokeju na lodzie, ale skończyło się na planach. W wieku 14 lat trafił do szermierczego „Zagłębia” pod skrzydła Jerzego Wandziocha. Znalazł się tam za namową kolegi, który już podjął treningi. Pierwszy sukces przyszedł w 1990 roku. Wówczas sięgnął po tytuł młodzieżowego wicemistrza Polski. – To był trudny czas – wspominał Sznajder. – Zagłębie bankrutowało, zamykano kopalnie, brakowało pieniędzy. Były momenty, że jedynym sparingpartnerem był dla mnie tylko trener. Takie sytuacje potrafią jednak człowieka wzmocnić i w moim przypadku właśnie tak było – podkreślał Sznajder.
Po sukcesach młodzieżowych przyszły seniorskie triumfy, zarówno w kraju jak i podczas zawodów Pucharu Świata. W 1996 roku po raz pierwszy pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Atlanty gdzie w rywalizacji indywidualnej był 7, a w drużynie wywalczył 4 miejsce. Na olimpiadzie startował jeszcze dwukrotnie, w Sydney oraz w Atenach. W międzyczasie wywalczył cztery medale mistrzostw świata, dwukrotnie sięgał po medale mistrzostw Europy, w tym po złoto w rywalizacji drużyn. Był wielokrotnym mistrzem Polski.
W 2003 roku wraz z kolegami z MOSiR Sosnowiec, które po upadku sekcji Zagłębia przejęło pod swoje skrzydła szablistów, sięgnął po Klubowy Puchar Europy.
Karierę zawodniczą zakończył podczas Pucharu Świata Młodzieżowców w sosnowieckiej Hali Widowiskowo- Sportowej 13 października 2007. Mistrz szczególne słowa uznania kierował wówczas do trenera Andrzeja Bila. – Ukształtował mnie sportowo. To znakomity trener, dziękuję mu, bo gdyby nie on pewnie nie doszedłbym tak wysoko – mówił Sznajder.
Wybitne osiągnięcia szablisty zyskały uznanie władz Sosnowca. 3-krotnie został wybrany sportowcem roku (1996,1998, 2000).
Po zakończeniu kariery nie odszedł od szermierki. Był członkiem zarządu Polskiego Związku Szermierczego, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Szermierki w Sosnowcu, sędzią międzynarodowym, m.in.: podczas olimpiady w Londynie w 2012 roku. - Jego odejście bardzo nami wstrząsnęło. Odszedł człowiek o wielkim sercu, wspaniały szablista, potem działacz, sędzia. Był pasjonatem sportu, którego miłość do szermierki przekazywana była kolejnym pokoleniom młodych sportowców. Jestem dumny, że mogłem z Nim przez lata współpracować. W ciężkich czasach potrafił osiągnąć wyniki o których powtórzeniu jak na razie możemy pomarzyć – podkreśla Andrzej Bil, były trener Sznajdera, a obecnie prezes i szkoleniowiec Towarzystwa Miłośników Szermierki Zagłębie.
Rafał Sznajder spoczął na cmentarzu w Będzinie-Małobądzu. 25 października 2014 r. sali szermierczej przy ul. Żeromskiego nadano Jego imię oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystościach wzięła udział mama szablisty, Zofia Sznajder, która przekazała trofea szablisty.
(…) Nigdy nie przypuszczałam, że pojawię się tu w tym miejscu w takim charakterze jak dziś... Niestety los zrządził inaczej... Mój syn bardzo cenił to miejsce, można by rzec, że był klubowym patriotą, cieszył się z każdej spędzonej tu chwili. (…) Nie chciałabym i Rafał też, by ta sala nosiła jego imię tylko dlatego, że tak wypada, tylko po to, by wypowiedzieć jego nazwisko podczas uroczystości. Wierzę, że ten patronat ma głęboki cel, że może inspirować niejednego z Was młodszych podczas treningów, starszych w działalności klubowej. Bo czasem bywa tak, ze już brakuje sił, pot spływa z czoła, bolą wszystkie mięśnie albo brakuje funduszy, by zorganizować kolejny turniej. I to Właśnie w takich momentach niech wspomnienie mojego syna Rafała doda Wam odwagi i sił do działania, abyście tak jak on ciężka pracą i poświęceniem mogli Wiele osiągnąć i nie tylko w sporcie ale także w życiu – mówiła podczas uroczystości nadania imienia Rafała Sznajdera Sali przy ul. Żeromskiego Zofia Sznajder.
W pierwszą rocznicę śmierci odsłonięto gablotę z trofeami Rafała Sznajdera.- Gablota została ufundowana przez jednego z członków Towarzystwa Miłośników Szermierki. Rafał był wzorem do naśladowania. Szkoda, że młodzi adepci nie będą mogli już korzystać z jego porad. Wchodząc na salę szermierczą i widząc jego troefa będą mogli przynajmniej popatrzeć na to co osiągnął ich starszy kolega. Duch Rafała cały czas będzie się tu unosił - podkreśla Krzysztof Wątor, trener TMS Zagłębie.
Medalowy dorobek mistrza, w trwającej 21 lat karierze
• Klubowy Puchar Europy
• Złoto ME w drużynie
• Srebro MŚ i ME w drużynie
• 3-krotny brąz MŚ (w tym 2-krotnie indywidualnie i jednokrotnie w drużynie)
• 4-krotne złoto MP (w tym 3-krotne indywidualnie)
• 5-krotne srebro MP (w tym 3-krotne indywidualne)
• 6-krotny brąz MP (w tym 4-krotnie indywidualne)
• Srebro MP młodzieżowców indywidualnie
• Brąz MP młodzieżowców indywidualnie
Udział w Olimpiadach: Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Londyn 2012 (sędzia)