W chwili, kiedy zaistnieje konieczność konsultacji ewentualnej implantacji, to jest wszczepienia implantu, należy poszukać gabinetu stomatologicznego, który specjalizuje się w tego rodzaju zabiegach. Najlepiej szukać na obszarze swojego zamieszkania, czyli na przykład szukając w sieci implanty łódź.
Wiele osób mylnie postrzega implanty stomatologiczne jako sztuczne, zęby. Tymczasem, implant w dentystyce jest czymś zupełnie innym niż sztuczny ząb.
Implant- co to takiego i jak wygląda?
Implant nie jest zębem. Jest małą częścią zęba. To specjalna śruba umieszczana w kości. Taka śruba jest wykonywana z tytanu. Innymi słowy implant jest po prostu sztuczną, zastępczą formą korzenia zęba. Dzięki wszczepieniu implantu, pacjent może zostać poddany dalszym zabiegom z zakresu protetyki stomatologicznej, które pomogą odzyskać piękny uśmiech. Przykładem tego rodzaju zabiegów są między innymi: odbudowanie korony zęba, tak zwany mostek protetyczny, czy osadzanie protezy zęba.
Gdzie można wykonać zabieg wszczepienia implantów zębowych?
Zabiegi wszczepienia implantów są dziś bardzo powszechną praktyką. Obecnie stomatologia protetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi stomatologii estetycznej.
Wszczepienie implantów to zabiegi z zakresu protetyki zębowej, które w swojej ofercie posiada duża część gabinetów stomatologicznych w Polsce. Jednak zabieg ten wymaga szczegółowych badań i profesjonalnej konsultacji medycznej. Specjalizujące się w tego rodzaju zabiegach gabinety stomatologiczne starają się, pacjentów poddającym się implantacji, taktować w indywidualnym sposób i z bardzo dużą uwagą.
W jaki sposób przeprowadza się zabiegi wszczepienia implantów zębowych?
Zanim zostanie dokonany zabieg wrzepienia implantów, pacjenta czeka kilku etapowa diagnostyka i ewentualne specjalistyczne leczenie, celem przygotowania do zabiegu w prawidłowy sposób.
Przed dokonaniem wczepienia implantów należy poddać się określonym badaniom. Przede wszystkim stomatolog kwalifikujący pacjenta do zabiegu jest zobowiązany do wykonania lub zlecenia badania, którego celem jest określenie stanu kości pacjenta kwalifikowanego do zabiegu. Dla prawidłowego funkcjonowania implantu niezbędne jest stwierdzenie czy kości mają odpowiednią budowę i są na tyle zdrowe, aby można było dokonać wszczepienia implantu. Jeśli jednak kości są z jakiegoś powodu słabe lub uszkodzone, stosuje się w takim przypadku zabiegi mające na celu podniesienie dna zatoki oraz ściśle nadzorowaną przez specjalistów regenerację kości. Wspomniane zabiegi mają na celu odwrócenie procesu zaniku kości. A wszystko po to, by można było przywrócić uśmiech na twarzy pacjenta.
W momencie, gdy uda się przywrócić dobry stan kości u pacjenta, można już przystąpić do planowania zabiegu wszczepienia implantów. Tego rodzaju zabieg przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej przy użyciu znieczulenia ogólnego lub w taki sam sposób jak podstawowe zabiegi dentystyczne w znieczuleniu miejscowym. Wszystko zależy od tego, ile implantów ma zostać wszczepionych pacjentowi. Ponadto, wpływ na sposób przeprowadzenia zabiegu ma wiele innych czynników medycznych, a decyzję w tej sprawie podejmuje stomatolog nadzorujący proces leczenia pacjenta.
Jednak wszczepienie implantu to wciąż bardzo inwazyjny zabieg. Po otworzeniu dziąsła w kość wkręcany jest implant. Następnie zamyka się dziąsło i następuje proces gojenia się. Dopiero po upłynięciu dłuższego czasu, to jest po upływie od trzech do sześciu miesięcy, u pacjenta przeprowadza się kolejne zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej. Na szczęście dla pacjenta okres zrastania się implantu z kością nie oznacza chwil bez uśmiechu. Istnieje możliwość tak zwanego tymczasowego uzupełnienia protetycznego, co znacznie ułatwia funkcjonowanie w codziennym zżyciu.
Dla kogo implanty zębów są najlepszym rozwiązaniem?
Najczęściej wszczepienie implantów zaleca się w sytuacji, kiedy dochodzi do zaniku kości i znacznego ubytku w uzębieniu pacjenta.