Zagłębiowska Mediateka ma stanowisko dla niedowidzących i niewidomych

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu infomuje, iż dzięki funduszom pozyskanym z Fundacji Timkena Zagłębiowska Mediateka wzbogaciła się o sprzęt, dzięki któremu usługi biblioteczne i informacyjne zostały dostosowane do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku. Już od 12 marca każdy czytelnik Książnicy może bezpłatnie skorzystać z nowoczesnego pokoju pracy indywidualnej, wyposażonego w profesjonalny sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących. Inauguracja usługi już 12 marca o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy do Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.


W 2018 roku zarząd amerykańskiej Fundacji Timkena podjął decyzję o przekazaniu środków w wysokości 23 793 dolarów na realizację projektu pn. „Stanowisko dla czytelników niewidomych i niedowidzących w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu". Umowa darowizny została podpisana w imieniu Fundacji Timkena przez Kazimierza Łydka, Dyrektora Generalnego Timken – Polska Sp. z o.o. i Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca.


W ramach stworzenia stanowiska dla osób niedowidzących i niewidomych zakupione zostały m.in.:

• powiększalnik, który powiększa wskazany fragment tekstu, symuluje na ekranie ruchomą lupę, zmienia kolor obrazu i tła. Dzięki tym zabiegom technicznym i edytorskim osoby niedowidzące mogą korzystać z będących w zasobach Biblioteki książek dedykowanych osobom niepełnosprawnym;
• syntezator mowy (sprzęt z oprogramowaniem, którego działanie polega na mechanicznej zamianie tekstu zapisanego w postaci znakowej na wypowiedź w postaci dźwiękowej);
• linijka brajlowska (monitor przekształcający informacje tekstowe i graficzne pojawiające się na ekranie na znaki alfabetu Braille'a).

Stanowisko zostało również wyposażone w niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania komputer stacjonarny i słuchawki. Tak przygotowana strefa dla osób z dysfunkcją wzroku dopełnia ofertę Mediateki i sprawia, że zasoby biblioteczne są dostępne dla wszystkich mieszkańców Sosnowca i regionu, bez względu na ich zdrowotne ograniczenia.

Wartym odnotowania pozostaje fakt, że pokój pracy indywidualnej przystosowany został również do wymagań czytelników pełnosprawnych, poszukujących jedynie możliwości spokojnej pracy w ciszy i odosobnieniu. Zachęcamy zatem przygotowujących się do sesji studentów, doktorantów, pracowników naukowych, dziennikarzy – wszystkie osoby, którym najwydajniej pracuje się w chwilowym odcięciu od świata zewnętrznego.

Dofinansowanie pozwoliło także na zakup dodatkowego sprzętu – niezwykle zaawansowanych technologicznie komputerów i akcesoriów (myszek, klawiatur, słuchawek), dzięki którym w Multimediach dla dzieci Zagłębiowskiej Mediateki powstały dwa stanowiska przeznaczone głównie dla amatorów mocnych wrażeń gwarantowanych przez wirtualny światy gier komputerowych.