Podczas planowania leczenia protetycznego, istotne jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych przyzębia oraz dziąseł, wykonanie sanacji jamy ustnej i kanałowe wyleczenie zębów, które mogą tego wymagać. Należy też pamiętać o odpowiedniej higienie naszej jamy ustnej. Warto wiedzieć co jest w stanie zaoferować protetyka stomatologiczna na Żoliborzu oraz jak odpowiednio przygotować się do leczenia.

Pacjenci bardzo często nie są w stanie zrozumieć, dlaczego powinni dokonać leczenia przygotowawczego. Dotyczy to także zębów, które muszą być leczone protetycznie. Jest to bardzo istotne, ponieważ wszelkie próchnice i stany zapalne, są spowodowane obecnością bakterii w jamie ustnej. Podczas leczenia, bakterie mogą się przemieszczać i dostawać pod uzupełniania. Może to doprowadzić do próchnicy w przyszłości, a pod protezą ciężej jest to wykryć. Aby możliwie najbardziej zmniejszyć to ryzyko, jamę ustną należy odpowiednio przygotować do leczenia. Utrzymywanie jej higieny jest równie ważne w trakcie leczenia, ale także po jego zakończeniu.

Zastosowanie stałych uzupełnień, opartych także na implantach – wskazania

  • poprawa komfortu dla pacjentów, którzy użytkują ruchome protezy
  • odbudowanie zębów zniszczonych w wyniku urazów lub próchnicy
  • uzupełnienie braków zębowych u osób, u których ruchome protezy nie przyniosły efektów
  • uzupełnienie pojedynczych braków zębowych
  • uzupełnienie braków zębowych u osób, u których zachodzi zanik wyrostka zębodołowego

Zastosowanie ruchomych uzupełnień – wskazania

  • wypełnienie braków zębowych w większej liczbie
  • wypełnienie braków zębowych u osób, u których nie ma możliwości wykonania stałych uzupełnień w wyniku zaniku wyrostka zębodołowego
  • wypełnienie braków zębowych u osób, które nie mogą sobie pozwolić na stałe uzupełniania ze względów finansowych
  • wypełnienie braków zębowych u osób, u których nie da się wykorzystać protez stałych, z powody liczby, rozłożenia i jakości pozostałych zębów

Przeciwwskazania

Ogólnie nie wyróżnia się jakichś szczególnych przeciwwskazań do wykorzystania uzupełnień protetycznych. Jednak może się okazać, że w pewnych sytuacjach lepsze będzie zastosowanie stałych protez, a w innych protez ruchomych. Decydując się protetykę stomatologiczną na Żoliborzu, warto umówić się na wizytę i omówić wszelkie kwestie oraz rozwiać wątpliwości.

Ewentualne powikłania pozabiegowe

Każde nowe uzupełnienie protetyczne wymaga czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Problemy adaptacyjne po wykonaniu uzupełnień są bardzo częstym zjawiskiem. Klasycznymi objawami są chociażby zaburzenia smaku, nadmierne ślinienie, trudności w żuciu i mowie oraz wrażenie obcego ciała w jamie ustnej. Taka postać rzeczy może się utrzymywać do trzech tygodni. Pacjenci, którzy posiadają stałe protezy, znacznie szybciej przechodzą adaptację, a wszelkie problemy z nią związane są dla nich o wiele mniej odczuwalne.

Po zakończeniu leczenia – kiedy skontaktować się z lekarzem?

Nie tylko protetyczne, a każde leczenie stomatologiczne wymaga od pacjenta regularnych wizyty kontrolnych, przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli nawet wszystko wydaje się być w porządku, warto aby lekarz wyeliminował możliwość wszelkich objawów mogących budzić niepokój. Różne typy uzupełnień, determinować mogą inne zmiany.

W wypadku stałych uzupełnień – problemem często jest próchnica wtórna. Ciężko jest ją wykryć, a dodatkowo ząb na nią nie reaguje, ponieważ wcześniej leczony był kanałowo.

Zanikanie wyrostka zębodołowego jest częstym problemem, kiedy mamy do czynienia z protezami ruchomymi. Dodatkowo może też dojść do złamania się protezy. Prawdopodobieństwo tego jest większe, kiedy mamy do czynienia z nierównomiernym zanikiem wyrostka. Wówczas nierównomiernie jest też wspierana proteza, a co za tym idzie, podczas spożywania pokarmu wykonuje ona ruchy które mogą doprowadzić do jej złamania. Wtedy najlepszym sposobem na wyeliminowanie problemu, okazać się może po prostu wymiana protezy na nową.

Protetyka stomatologiczna na Żoliborzu – przygotowanie do leczenia