Zajście w ciąże i oczekiwanie na potomka to dla większości rodziców wyjątkowy, wspaniały czas, który z każdym dniem przybliża do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Niestety, czasami dochodzi do problemów w trakcie ciąży, których rodzice nie przewidzieli, a które mogą odebrać radość z oczekiwania na narodziny maleństwa – jest to zwykle wynikiem tego, że wcześniej nie zostały wykonane badania przed planowaną ciążą. Dlaczego więc warto z nich skorzystać i jakie badania przed ciążą należy przeprowadzić?

Badania przed planowaną ciążą – gwarancja bezpieczeństwa matki i dziecka

Ciąża sprawia, że wiele w organizmie kobiety się zmienia, a z każdą zmianą idzie pewne niebezpieczeństwo tego, że dojdzie do problemów zdrowotnych. Badania przed planowaną ciążą pozwolą więc zdiagnozować potencjalne problemy związane z zajściem w ciążę albo z samą ciążą, a także ocenią stan Twojego organizmu. Jest to bardzo ważne np. z punktu widzenia zmian, jakie należy wprowadzić do swojego życia już w trakcie ciąży – mowa tutaj np. o zmianie diety, przyjmowaniu odpowiedniej liczby witamin itd.

Oczywiście to nie rodzice decydują, jakie badania przed ciążą należy wykonać, ale specjalista. Jeżeli chcesz zyskać kompleksową opiekę nie tylko w okresie ciąży, ale i w trakcie porodu, warto udać się do ginekologa położnika, który zatroszczy się o Ciebie i Twoje maleństwo. To właśnie wywiad z nim, pozwoli na ustalenie, jakie badania przed ciążą warto przeprowadzić. Do tych najważniejszych zaliczamy przede wszystkim:

  • badania moczu,
  • badania morfologiczne wraz z płytkami krwi,
  • badania poziomu glukozy we krwi,
  • badania krzepliwości krwi,
  • badania poziomu hormonów tarczycy,
  • badania cytologiczne,
  • badania USG narządu rodnego oraz piersi.

Dzięki tym badaniom dowiesz się, jakie potencjalne problemy mogą pojawić się w trakcie ciąży, a także zyskasz wiedzę na temat tego, jak skutecznie zajść w ciążę – czasami przyszli rodzice mają z tym problemy, co generuje dużo stresu i rozczarowań. Ty unikniesz ich właśnie dzięki przeprowadzeniu badań przed planowaną ciążą.

Jak przygotować się do ciąży?

Badania przed planowaną ciążą, a także informacje, jakie przekaże Tobie oraz Twojemu partnerowi ginekolog, są niezwykle istotne, podobnie jak samo przygotowywanie się do ciąży. Oczywiście lekarz wyjaśni Ci dokładnie na co zwrócić uwagę, jak się odżywiać i co zrobić, by mieć pewność tego, iż dziecko urodzi się zdrowe, jednak my wymienimy kilka istotnych czynników, dzięki którym zyskasz pewność co do prawidłowego przebiegu ciąży.

  • Zadbaj o dietę

Unikaj produktów wysoce przetworzonych, słodyczy czy tłuszczy zwierzęcych, a większą uwagę zwracaj na te produkty, które zawierają kwas foliowy, magnez, wapń czy kwasy omega 3 – dzięki temu Twój organizm będzie pracował i czuł się o wiele lepiej, a co za tym idzie – będzie odpowiednio przygotowany do ciąży.

  • Unikaj alkoholu i nie pij dużo kawy

Alkohol to zło w najczystszej postaci, przede wszystkim w kontekście ciąży i rozwoju dziecka. Rezygnacja z niego w trakcie ciąży to absolutna podstawa, jednak warto odstawić go jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko. Podobnie jest z kawą, a także wszelkimi napojami energetyzującymi.

  • Odstaw tabletki antykoncepcyjne

Powrót do naturalnej równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przychodzi wraz z powrotem miesiączki, jednak na to można czekać nawet… rok. Dlatego jeżeli chcesz udać się na badania przed planowaną ciążą, zrezygnuj z hormonów – dzięki temu skrócisz czas oczekiwania.

  • Stosuj się do wytycznych lekarza

To ginekolog będzie dla Ciebie sterem, okrętem i żeglarzem – zarówno przed zajściem w ciążę, jak również w trakcie jej trwania. Dlatego też nie bagatelizuj jego słów i słuchaj go bardzo uważnie, a następnie stosuj się do jego wskazówek. Jego doświadczenie oraz wiedza pozwolą Ci przejść przez ciążę bezproblemowo i urodzić zdrowe dziecko.

Pamiętaj! Badania przed planowaną ciążą to nic strasznego, dlatego zgłoś się na nie i ciesz wspaniałym okresem, po którego zakończeniu zostaniesz mamą!

Badania przed planowaną ciążą – czy są niezbędne?