Alkoholizm bywa nazywany chorobą XXI wieku. Wszystko przez rosnące tempo życia i stres, jakiemu jesteśmy poddawani w połączeniu z coraz większą presją, by mieć perfekcyjne życie. Sprawia to, że wiele osób szuka ucieczki od codziennych problemów, zaglądając do kieliszka. Choroba alkoholowa coraz częściej dotyka więc osób „na świeczniku” – zarówno tych znanych z telewizji, gazet czy internetu, jak i ważnych dla lokalnej społeczności lub po prostu szanowanych i podziwianych przez najbliższe otoczenie. Dla wszystkich jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania jest zaś terapia odwykowa dla alkoholików. Dowiedz się, jak ona wygląda.

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?

Alkoholizm to choroba o podłożu psychicznym, o której nie można powiedzieć, że jest uleczalna. Chory może wypracować skuteczne schematy zachowań i dokonać poważnych zmian w swojej psychice dzięki ciężkiej pracy własnej z terapeutą, jednak alkoholikiem pozostaje się na zawsze. Chory nawet po wielu latach terapii musi stronić od alkoholu i osób, które go nadużywają. Nawet zjedzenie czekoladek z alkoholowym nadzieniem czy wypicie syropu na kaszel na bazie spirytusu może być niebezpieczne dla kogoś, kto jest nałogowcem. Dlatego mówimy o niepijących, a nie wyleczonych alkoholikach.

Terapia odwykowa dla alkoholików – gdzie się zgłosić?

Osoba uzależniona chcąca podjąć leczenie odwykowe ma kilka możliwości. Pierwszą jest skorzystanie z refundacji NFZ. Terapia odwykowa dla alkoholików w państwowych lub posiadających umowę z Funduszem placówkach jest całkowicie bezpłatna. Pierwszym krokiem będzie w tym przypadku udanie się do lekarza (najlepiej psychiatry), który postawi diagnozę i wyda odpowiednie skierowanie. Leczenie można podjąć w trybie ambulatoryjnym, dziennym lub stacjonarnym. Ta ostatnia możliwość wykazuje się najwyższą skutecznością w leczeniu, jednak często wymaga długiego oczekiwania na miejsce w ośrodku. Dodatkowo wymaga rezygnacji z normalnego życia rodzinnego i zawodowego na okres przynajmniej kilku tygodni (istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego).

Osoby, które chcą zapłacić za leczenie z własnej kieszeni, nie potrzebują skierowania. W takim wypadku wystarczy wybrać ośrodek, w którym odbywa się terapia odwykowa dla alkoholików, upewnić się co do dostępności miejsc i wnieść stosowną opłatę. Warto wiedzieć, że prywatne leczenie w trybie stacjonarnym nie jest tanie, jednak oferuje znacznie wyższy standard – przede wszystkim pod względem zakwaterowania, opieki medycznej i dodatkowych możliwości terapeutycznych (relaksacja, zabiegi SPA, uzupełniające metody terapii – muzyka, sztuka, sport)

Na czym polega terapia odwykowa dla alkoholików?

Odwyk najczęściej musi rozpocząć się od detoksu i odtruwania. Przez kilka pierwszych dni po odstawieniu napojów wyskokowych u pacjenta mogą pojawiać się przykre objawy fizyczne – od niepokoju i bezsenności czy kołatania serca, aż po halucynacje, a nawet myśli samobójcze. Dlatego detoks powinien odbywać się pod kontrolą lekarza, a w skrajnych przypadkach można go przeprowadzać tylko w warunkach szpitalnych.

Głównym filarem, na którym opiera się terapia odwykowa dla alkoholików, jest psychoterapia. Indywidualne i grupowe sesje terapeutyczne podczas leczenia stacjonarnego odbywają się każdego dnia. W większości przypadków mają one na celu realizację opracowanego przez struktury AA (Anonimowych Alkoholików) Programu Dwunastu Kroków. Rozpoczyna się on od przyznania się przed samym sobą do niemożności zapanowania nad nałogiem. Kroki muszą być realizowane kolejno i w tempie zgodnym z indywidualnymi postępami pacjenta. Jest to metoda o wykazanej skuteczności, której ważną częścią jest odniesienie do dowolnie pojmowanego Boga (choć powstały też warianty całkowicie eliminujące konieczność zawierzenia się Sile Wyższej) oraz mityngi grupowe, które odgrywają rolę wspierającą. Główna idea polega zaś na wypracowaniu metod pozwalających ustrzec się od alkoholu oraz rozpoznaniu mechanizmów, jakie kierują uzależnionym. Terapię taką często kontynuuje się przez całe życie, dobierając częstotliwość spotkań z grupą i terapeutą do własnych potrzeb.

Jak wygląda terapia odwykowa dla alkoholików?