Odwodnienia nierdzewne czy plastikowe? zalety i wady tych rozwiązań

Decydując się na budowę budynków takich jak chociażby pomieszczenia socjalne, garaże, hale czy też magazyny, nie można zapomnieć o zagwarantowaniu sprawnego odprowadzania wody. Warto skupić się wyłącznie na najlepszych rozwiązaniach. Zadaniem odwodnień liniowych jest skuteczne odprowadzanie wszelkiego nadmiaru wody do kanalizacji z powierzchni poziomych. Skuteczniejsze będą zatem odwodnienia nierdzewne czy odwodnienia plastikowe?
Aktualnie mamy dostęp do niemal nieograniczonego wyboru przeróżnego rodzaju odwodnień. Decydując się na montaż systemu odwadniającego, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak typ i materiał, z którego zostały wykonane wszystkie elementy. Wśród wszystkich obecnych na rynku rodzajów odwodnień, możemy je pogrupować na kanały łazienkowe, kanały szczelinowe oraz kanały rynnowe. Te ostatnie świetnie sprawdzą się w warunkach jakie panują chociażby w zakładach chemicznych, farmaceutycznych jak i spożywczych. Kanały szczelinowe swoje zastosowanie znajdują głównie na basenach. Ich celem jest skuteczne wydzielanie od siebie stref mokrych od suchych. Biorąc pod uwagę materiały, z których wykonuje się kratki ściekowe i inne elementy systemu, wyróżnić można najpopularniejsze, są to stal nierdzewna, beton oraz plastik. W niektórych sytuacjach, wystąpić mogą jednak pewne ograniczenia, które sprawią, że nasz wybór będzie nieco zawężony. Przykładem mogą być miejsca, gdzie dochodzi do kontaktu z żywnością. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem są odwodnienia nierdzewne.
Odwodnienia nierdzewne
Należy pamiętać, że wszystkie rozwiązania zarówno odwodnienia nierdzewne, stalowe oraz te wykonane z plastiku, mają swoje zalety oraz wady. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości stali, powinniśmy bez wątpienia zdecydować się na kanały liniowe ze stali nierdzewnej. Jest to materiał, który gwarantuje, że konstrukcja całego systemu będzie możliwie najbardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia i procesy korozyjne. Stal nierdzewna jest również nie tyle polecana, a obowiązkowa w zakładach przemysłowych, gdzie występuje częsty kontakt odwodnienia ze silnie żrącymi związkami chemicznymi. Rozwiązanie to jest gwarantem zachowania należytego poziomu higieny tych miejsc, ale też bardzo ważnego bezpieczeństwa. Dodatkowo, z uwagi na fakt, że na odwodnieniach nierdzewnych nie osadzają się jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogą one służyć w obiektach prze bardzo długie lata.
Odwodnienia plastikowe
Plastikowe odwodnienia również posiadają szerokie zastosowanie, natomiast jest ono inne niż w przypadku odwodnień nierdzewnych. Doskonale będą się nadawały do miejsc, gdzie system jest znacznie mniej narażony na kontakt z wodą. Jako ich największą zaletę z pewnością należy wskazać niską cenę, w porównaniu do innych rozwiązań.
Trzeba być jednak świadomym, że tego typu odwodnienia są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Kiedy decydujemy się na rozwiązanie z wykorzystaniem plastiku, musimy być w pełni przekonani, że będzie on odpowiednim wyjściem, w przeciwnym razie, nasza oszczędność w tej kwestii będzie tylko pozorna.
Dobrym sposobem podczas doboru odwodnień, jest przeanalizowanie ich roli oraz wzięcie pod uwagę substancji jakie będą musiały odprowadzać. Tylko w ten sposób uda się nam odpowiednio wybrać materiały, z jakich powinny być wykonane odwodnienia, spełniające swoje funkcje w naszych inwestycjach.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski