Każdy obiekt przemysłowy jest inny, w związku z czym każdy wymaga zastosowania innych rozwiązań, które umożliwią efektywne, a zarazem bezpieczne użytkowanie przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem. Oznacza to, iż nieco inaczej powinna być zaprojektowana instalacja wentylacyjna w magazynie stanowiącym część centrum dystrybucji, a inaczej w hali produkcyjnej, gdzie eksploatowane są urządzenia wydzielające ciepło lub spaliny. Konieczność indywidualnego projektowania instalacji wentylacji dla poszczególnych obiektów przemysłowych sprawia, że elementy konstrukcyjne takie jak oferowana pod adresem http://www.sawpol.pl/pl/oferta/12-czerpnie-powietrza czerpnia powietrza muszą spełniać teoretycznie tę samą rolę, ale w różnych warunkach eksploatacji, co determinuje materiały z jakich powinny być wykonywane, a także ich rozmiar czy kształt. Na szczęście producenci systemów wentylacji nawiewnej doskonale o tym wiedzą, co zresztą świetnie odzwierciedla ich oferta.

Czerpnia powietrza - wentylacja obiektów przemysłowych

Czerpnia powietrza to jeden z głównych elementów konstrukcyjnych instalacji wentylacji nawiewnej. Bez niej instalacja nie mogłaby prawidłowo funkcjonować, gdyż do kanału/przewodu wentylacyjnego co rusz dostawałyby się niepożądane zanieczyszczenia lub woda deszczowa, sama zaś instalacja bez odpowiednio ustawionych lameli miałaby problem z zaczerpywaniem powietrza z zewnątrz, zwłaszcza przy niesprzyjającym kierunku wiatru. Dlatego, niezależnie do swojego stosunkowo prostego kształtu i niezbyt skomplikowanej budowy czerpnia powietrza jest elementem instalacji wentylacji, którego nie powinno się pod żadnym względem ignorować.

Kratka wentylacyjna zamknięta, jak często nazywana jest czerpnia powietrza służy do zamykania przewodu/kanału wentylacji nawiewnej na zewnątrz. Kanał musi być zamknięty, ponieważ w przeciwnym razie – o czym zdążyliśmy już wspomnieć – mogłyby się do niego dostawać nie tylko niepożądane zanieczyszczenia z zewnątrz, ale również ptaki, gryzonie oraz większe insekty. Dodatkowym zadaniem czerpni powietrza jest zabezpieczanie instalacji wentylacji przed wodą deszczową. Nie chcemy, żeby przewody instalacyjne były zawilgocone. Zawilgocenie przewodów/kanałów wentylacyjnych sprzyja rozwijaniu się w nich pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia osób mieszkających/pracujących w obiektach z „chorą” instalacją wentylacji. Jak widać czerpnia ścienna odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko w prawidłowym funkcjonowaniu samej instalacji, ale również w jej bezpieczeństwie.

Rozwiązania niestandardowe

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, praktycznie każdy obiekt przemysłowy potrzebuje innego systemu wentylacji. Dotyczy to także wentylacji nawiewnej. Dlatego też producenci instalacji wentylacji oferują możliwość wykonania czerpni na zamówienie. W zależności od warunków panujących w budynku czerpnia ścienna lub wywiewka dachowa może zostać wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej lub aluminium. Oprócz różnych materiałów, producenci oferują różne rozmiary kratek wentylacyjnych oraz możliwość wyboru najoptymalniejszego kształtu czerpni. Dodatkowo możemy skorzystać z rozwiązania z ruchomymi lamelami, które jeszcze lepiej wspomaga system nawiewny instalacji, jak również z czerpni, która może pełnić jednocześnie funkcje wywiewne i nawiewowe. W miejscach szczególnie narażonych na szkodniki i gryzonie czerpnia powietrza może zostać zabezpieczona dodatkową siatką, która uniemożliwi ptakom, gryzoniom oraz większym insektom dostanie się do kanału/przewodu wentylacyjnego. Zważywszy na to, że kanały wentylacyjne mogą również pełnić funkcję kanałów wywiewnych, czerpnie powinny być dostosowane do temperatury wywiewanego powietrza.