Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Wielki finał WOŚP ponownie w Sosnowcu

Początek stycznia to kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sosnowiec pomaga, a przy tym świetnie się bawi - ponownie także na antenie TVN.

SIEMA! Sosnowiec gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W trakcie wielkiego finału, który w tym roku odbędzie się już 13 stycznia, tradycyjnie już bawimy się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich oraz na Górce Środulskiej.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy sosnowiczan i Zagłębiaków bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Celem 27. finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, dla placówek z oddziałami II oraz III referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. Takim szpitalem jest m.in. Sosnowiecki Szpital Miejski.

Sosnowiec partnerem WOŚP przy tworzeniu transmisji TV

Główne wydarzenia od godziny 15.30 przy Górce Środulskiej, gdzie na scenie pojawi się m.in. zespół Afromental i Pokahontaz. Kulminacją będzie niepowtarzalne światełko do nieba.

W 2019 roku Sosnowiec po raz kolejny został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 27. finału WOŚP. Będziemt jednym z 12 miast – obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Zielonej Góry i Duszników Zdroju. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły, także live, na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

27. finał w Sosnowcu rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10. Na miejscu mnóstwo atrakcji, m.in. wielkoorkiestrowa akademia udzielania pierwszej pomocy, pokazy i kursy.

Strefa zdrowia
- stałe punkty nauczania udzielania pierwszej pomocy,
- stoisko Szpitala Miejskiego – laboratorium medyczne dla najmłodszych,
- masaże, pomiary ciśnienia, pomiary wagi, wywiad pielęgniarski, wywiad stomatologiczny,
- nauka mycia zębów dla najmłodszych,
- konsultacje dietetyczne,
- konsultacje z kosmetyczką - pielęgnacja ciała, makijaż.

Strefa artystyczna
- warsztaty artystyczne - budowanie gigantycznego bąka oraz małych bączków dla dzieci,
- warsztaty kulinarne dla dzieci, dekorowanie ciasteczek,
- występy magików i iluzjonistów,
- występy zespołów muzycznych.
- gwiazda wieczoru – K2 (godz. 17).

Strefa sportowa
- turniej e-sportów (League of Legends),
- pokazy boksu - Cezary Podraza ze swoimi podopiecznymi,
- pokazy szermierki,
- karate (z udziałem m.in. Mistrza Europy w Kumite, Eugeniusza Dadzibuga),
- pokazy sportowe: capoeira, szermierka, taniec towarzyski, akrobatyka,
- strzelnica ASG,

Ponadto: kawiarenka, bawialnia dla dzieci, fotobudka, kiermasz wielkoorkiestrowy. W hali pojawią się wolontariusze  z różnych krajów świata z programu Erasmus Plus – quizy językowe, prezentacja różnych kultur i języków. Tradycyjnie już fundusze będzie można wrzucić do największej puchy w Polsce (2,3 m), a wbrew zimowej aurze będziemy wspólnie grillowali.

Specjalne udogodnienia transportowe dla uczestników Finału WOŚP –  darmowa komunikacja z centrum Sosnowca.

O godz. 11 za to na Stawikach startuje 5. Sosnowiecki Bieg Policz się z cukrzycą. Harpagan Sosnowiec ponownie organizuje bieg, aby popularyzować walkę z cukrzycą, a przede wszystkim wiedzę na temat wykrywania i leczenia. Na starcie ma się pojawić ok. 300 zawodników. Więcej informacji na www.harpagansosnowiec.pl

Wielkie show na Górce Środulskiej

O 15.30 przenosimy się na Górkę Środulską, gdzie stanie wielka scena, a wszyscy będziemy się bawili do późnych godzin wieczornych.

Muzycznymi gwiazdami wieczoru będą zespół Afromental i Pokahontaz. Na scenie zobaczymy także Transgresję, Mietall Waluś oraz Bananaboat.

Tradycyjnie, razem z całą Polską, puścimy niezwykłe światełko do nieba. O godzinie 20 odbędzie się kilkuminutowy pokaz iluminacji pirotechnicznych przy wykorzystaniu petard bezhukowych. Dodatkowo publiczność wypuści w niebo tysiące baloników napełnionych helem, a wszystko zostanie oświetlone specjalnymi reflektorami.

Przy Górce Środulskiej odbędą się też pokazy służby ratowniczych oraz organizacji współpracujących ze sztabami WOŚP, nie zabraknie pokazów off-road, samochodów wojskowych, sportowych i zabytkowych, strzelnicy sportowej Stowarzyszenia Pancernik, mnóstwa licytacji, a także strefy gastro. Imprezę poprowadzi niezawodny Michał "Wasiu" Wasik.

Gra miejska i aukcje specjalnie dla WOŚP

Nowością tegorocznej edycji będzie Pierwsza Wielkoorkiestrowa Gra Miejska. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów, spaceru tematycznego, łączących w sobie cechy gier RPG, happeningu i flash mobów.

Uczestnicy będą mieli za zdanie odnalezienie specjalnych wolontariuszy WOŚP i wrzucenie do ich puszek datku. Niewykluczone, że będą musieli dosłownie wspiąć się na wyżyny.

W każdym miejscu, zespoły będą mogły zdobyć trzy punkty. Stacjami będą: nowy basen przy BMC, dinozaur Zuzia przy Wydziale Nauk o Ziemi UŚ, ścianka wspinaczkowa Poziom450, Mediateka, Tor taktyczny Stowarzyszenia Pancernik przy hali MOSiR ul. Braci Mieroszewskich, Teatr Zagłębia, Escape room w IX LO i lodowisko przed Urzędem Miejskim. Zespoły do udziału w Grze Miejskiej można zgłaszać przed startem w hali przy Braci Mieroszewskich oraz pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na zwycięzców czekają nagrody.

Jak WOŚP, to także aukcje. Sosnowiec tradycyjnie przygotował już licytacje. W tym roku ponownie wybierzemy patrona Stawików, który przez rok będzie mógł się pochwalić tym tytułem, będzie także okazja wylicytowania 10-miesięcznego karnetu do Muzy, a także jedynego, wyjątkowego występu zespołu Silver Dance wraz z prezydentem Sosnowca, Arkadiuszem Chęcińskim.

Przystanek ciepła

Na wolontariuszy, którzy chcą się ogrzać, swoje drzwi otworzy Centrum Informacji Miejskiej. Od godziny 10 do 14, 13 stycznia, będzie tam na nich czekała ciepła herbata lub kawa.