Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim

16 października 2018 r. o godz. 15.00 w Sosnowcu przy ulicy Warszawskiej (przed Centrum Informacji Miejskiej), otwarta zostanie wystawa Droga do Niepodległej - z okazji 100. rocznicy odzyskania wolności, poświęcona wydarzeniom listopada 1918 r. w Zagłębiu. Przygotował ją Instytut Zagłębia Dąbrowskiego razem z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum "Saturn" w Czeladzi, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach i Książnicą Cieszyńską w Cieszynie.

Wystawa prezentowana będzie w październiku i listopadzie bieżącego roku na ulicach zagłębiowskich miast oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicachi w Archiwum Państwowym w Katowicach.

- Przypominając wydarzenia z  jesieni 1918 r., chcemy uświadomić, że od pierwszych dni listopada Zagłębie Dąbrowskie było jednym z pierwszych ośrodków odradzającego się państwa polskiego. Nie wszyscy o tym fakcie pamiętają, a po latach PRL-owskiej propagandy Zagłębie Dąbrowskie powszechnie kojarzone jest z działalnością antypaństwowych Rad Delegatów Robotniczych. My natomiast opowiadamy o mieszkańcach regionu, którzy walkę o ocalenie kraju podjęli jeszcze u schyłku Rzeczypospolitej, a w każdym kolejnym zrywie insurekcyjnym oddawali daninę krwi w imię odzyskania przez Polskę wolności i niezależności, co ziściło się dzięki ich postawie po 123 latach zaborów w roku 1918 - mówi prof. dr hab. Dariusz Nawrot.