Butik, sprzedaż internetowa, mały zakład produkcyjny – właściciele tego typu firm muszą zadbać o przestrzeń magazynową. Podpowiadamy, jak urządzić magazyn we własnym zakresie.

Według raportu „At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q2 2018”, w naszym kraju wciąż zwiększa się zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową. W ciągu ostatniego półrocza w samej tylko Polsce Centralnej oddano do użytku 260 000 m2 takiej powierzchni. Wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw popularnym rozwiązaniem jest opłacanie zewnętrznych magazynów wraz z ich kompleksową obsługą. A jak zaaranżować przestrzeń magazynową na własną rękę?

 

Jak wybrać lokum na magazyn?

Przed projektowaniem magazynu warto zastanowić się, jakie konkretnie towary czy półprodukty będą w nim składowane. Jeśli są one odporne na warunki atmosferyczne, można pokusić się o tzw. magazyn otwarty. Większość produktów w handlu detalicznym (na przykład odzież, żywność czy sprzęt elektroniczny) wymaga jednak magazynu zamkniętego, czyli klasycznego pomieszczenia wydzielonego czterema ścianami i dachem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny budynku – nie powinno w nim być wilgoci czy grzybów, a ściany muszą zapewniać dobrą izolację.

 

Co oczywiste, pomieszczenie wybrane na magazyn powinno mieć odpowiednio dużą powierzchnię (najlepiej nieco większą niż bieżące zapotrzebowanie). Często korzysta się z budynków wysokich, co pozwala na najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. W wyborze lokalu ogromną rolę odgrywać powinna również jego odległość od siedziby firmy – w idealnej sytuacji są to budynki sąsiadujące lub połączone. Pozwoli to zoptymalizować zarówno procesy produkcyjne, jak i dostawy do klientów, oszczędzając czas i pieniądze.

 

Wyposażenie magazynu

Urządzając magazyn, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tworzony układ ciągów komunikacyjnych. Muszą mieć one wystarczającą szerokość, by można było wykorzystywać takie urządzenia, jak wózki widłowe. Równocześnie trzeba pamiętać o wyznaczeniu stref komunikacji pieszej – powinny być one wyodrębnione i oznaczone określonym kolorem. W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalne taśmy podłogowe.

 

Podstawowym wyposażeniem magazynu w przypadku handlu detalicznego są regały paletowe bądź regały z pojemnikami. Oferowane są przez producentów specjalizujących się w rozwiązaniach dla firm, np. AJ Produkty. Niezbędny może się okazać również zakup urządzeń do transportu: np. wózków widłowych, wózków transportowych, podnośników czy tak zwanych „paleciaków”. Ciekawym rozwiązaniem, mogącym usprawnić transport towarów w niewielkiej firmie, są tak zwane hulajnogi przemysłowe – nie generują one zużycia prądu, a równocześnie zapewniają szybkie i stabilne przewożenie produktów. Wyposażając magazyn, nie można zapomnieć również o konieczności przestrzegania przepisów BHP, dlatego trzeba zaopatrzyć regały w tablice obciążeniowe, zadbać o czytelne i powszechnie dostępne instrukcje oraz zamontować odbojniki.

 

Systemy zarządzania magazynami

Sam fizyczny magazyn to jednak dopiero pierwszy krok do sprawnego zarządzania składowanymi w nim zasobami. Kluczową kwestią jest wdrożenie w firmie odpowiedniego systemu. W przypadku niewielkiego przedsiębiorstwa można pokusić się o ewidencjonowanie przepływu towarów za pomocą standardowych programów komputerowych. Jest to opcja najtańsza, ale równocześnie najbardziej podatna na ewentualne błędy. Bardziej rozwinięte przedsiębiorstwa korzystają z rozbudowanych rozwiązań informatycznych, pozwalających na swobodny przesył danych między poszczególnymi działami firmy a magazynem (zalicza się tu systemy ERP czy WMS). Dzięki temu pracownicy mają dostęp do informacji aktualizowanych na bieżąco.

 

Decyzja o tym, by stworzyć własny magazyn – a nie podnajmować powierzchnię u pośredników – daje firmie dużą niezależność, a także (na ogół) przyspiesza procesy logistyczne. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Która opcja najbardziej się opłaca? To już kwestia specyfiki danego przedsiębiorstwa.