Przed podjęciem jakiejkolwiek pracy, nasz przyszły pracodawca jest zobowiązany do tego, aby skierować nas na badania wstępne do lekarza medycyny pracy, aby mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania pracy na danym stanowisku. Obowiązkowe są również badania okresowe. Rodzaj badań zależy w głównej mierze od charakteru naszej przyszłej pracy.

 

Gdzie wykonać badania wstępne i okresowe?

Na badania wstępne do pracy wysyła nas nasz przyszły pracodawca i ponosi także ich koszt, dlatego też dla nas są one zupełnie bezpłatne. Poddanie się takim badaniom jest obowiązkowe, bez nich nie wolno nam podjąć pracy, a nie wykonanie badań okresowych może skutkować rozwiązaniem umowy. Wiele zakładów pracy podpisuje umowy z konkretnymi poradniami medycyny pracy, do których kierują swoich pracowników. Przykładem takiego miejsca, w którym można wykonać komplet niezbędnych badań na różne stanowiska jest Sante Clinic (www.sante-cm.pl/poradnie/poradnia-medycyny-pracy/). Niektóre poradnie oferują również przeprowadzanie badań w siedzibie firmy, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla pracowników.

 
Jakie badania wstępne do pracy biurowej?

Osoby chcące podjąć pracę na stanowisku biurowym powinny zostać przebadane przez lekarza medycyny pracy. Jeśli wykonywanie obowiązków służbowych na naszym stanowisku ma wiązać się z pracą przy monitorze ekranowym, to koniecznie musi nas zbadać również okulista. Ilość badań, które musimy przeprowadzić zwiększa się w sytuacji, gdy zobowiązani jesteśmy także do prowadzenia samochodu w celach służbowych. Obowiązkowe badania w tym wypadku obejmują także test psychologiczny, badanie glukozy, badanie neurologiczne oraz EKG dla osób po 50 roku życia. Badania okresowe w przypadku pracy biurowej wykonywane są co 5 lub co 4 lata (jeśli jest to praca z komputerem).

 
Badania wstępne na stanowiska kierownicze

Oczywiście ogromne znaczenie ma to, jaki charakter ma praca, w której zajmujemy stanowisko kierownicze. Przykładowo pracownik na stanowisku kierowniczym, pracujący przy monitorze ekranowym musi wykonać takie badania, jak EKG, badanie okulistyczne, cholesterol oraz badania wykonywane przez lekarza medycyny pracy. Ten sam komplet badań jest wykonywany podczas badań okresowych, które mają miejsce zwykle co 4 lata.

 

Jakie badania musi wykonać kierowca?

Osoba mająca pracować jako kierowca zawodowy musi wykonać badania psychologiczne w celu stwierdzenia istnienia bądź braku przeciwwskazań do pracy na takim stanowisku. Ponadto badania te muszą być ponawiane co 5 lat, a w przypadku pracowników po 60roku życia, co 30 miesięcy. O zakresie badań wstępnych decyduje w dużej mierze lekarz na podstawie wskazówek metodycznych ustalanych dla badań profilaktycznych pracowników. Niezbędne są badania okulistyczne, neurologiczne oraz testy sprawności psychoruchowej. Należy przy tym pamiętać, że osoby kierujące pojazdami osobowymi nie podlegającymi pod regulację ustawy o transporcie drogowym, nie muszą mieć badań psychologicznych.